Çin'den BM'nin dış uzayda silahların kontrolü kararına destek

Çin'den BM'nin dış uzayda silahların kontrolü kararına destek

Çin Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun dış uzaydaki silahların kontrolüne ilişkin kararı onaylamasının büyük önem taşıdığını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında söz konusu karara ilişkin değerlendirmede bulundu.

Zhao, "2017 yılında, dış uzaya silah konuşlandıran ilk taraf olmama kararına, dış uzayda silahlanma yarışını engellemeyi hedefleyen anlaşmaya varılması ve insanlığın kader ortaklığını inşa etmek için somut tedbirler alınması gerektiğini yineleyen içerikler dâhil edilmişti. Bu da uluslararası toplumdan geniş kabul ve destek görmüştü." dedi.

Sözcü, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şimdi de söz konusu kararın BM Genel Kurulu'nda yine büyük destekle onaylanması, insanlığın kader ortaklığı düşüncesinin artık geniş bir şekilde kabul edildiğini kanıtladı. Çoğu ülke, dış uzaydaki güvenlik sorununun bütün insanlığın ortak meselesi olduğu bilincine vardı. Kararın onaylanması, küresel stratejik denge ile istikrarın korunmasının yanı sıra, uluslararası silahların kontrolü ve silahsızlanma sürecinin hızlandırılması için büyük önem taşıyor."

Sözcü, dış uzayın barışçıl şekilde kullanılmasının güvence altına alınmasının ve dış uzayda silahlanma yarışının önlenmesinin bütün ülkelerin ortak çıkarlarına uygun olduğuna ve bütün ülkelerin bu konuda ortak sorumluğu bulunduğuna dikkat çekti.

Sözcü son olarak, bütün taraflara insanlığın kader ortaklığı düşüncesi doğrultusunda, dış uzaydaki silahların kontrolü sürecine aktif şekilde katılarak, ilgili anlaşmaya bir an önce ulaşmak amacıyla müzakereleri başlatma çağrısında bulundu.