Çin'den Avustralyalı Çin karşıtı kurumları boykot çağrısı

Çin'den Avustralyalı Çin karşıtı kurumları boykot çağrısı

Çin, Avustralya'nın çeşitli çevreleri ve uluslararası topluma Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü (ASPI) gibi Çin karşıtı kuruluşların makul olmayan girişimlerini boykot etme çağrısında bulundu.

Avustralyalı ABC televizyonunun haberine göre, ASPI kısa süre önce yayımladığı raporunda Çin Komünist Partisi'ni bir kez daha karalamaya çalıştı ve bunun için Avustralya Savunma Bakanlığı'yla Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığından maddi destek aldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, günlük basın toplantısında, Çin'in, Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü (ASPI) gibi Çin karşıtı kuruluşların makul olmayan girişimlerini, Avustralya'nın çeşitli çevreleri dâhil olmak üzere uluslararası toplumla birlikte boykot etmeyi arzuladığını aktardı.

Sözcü Wang Wenbin, ASPI'nin uzun bir süredir ABD'nin askeri ve diplomatik kurumları ile silah şirketlerinden sermaye aldığını ve bu sermayeyi Çin'i karalama kampanyalarında kullandığını söyledi.

Avustralya basınında yer alan habere göre, ASPI'de görev yapan analist Alex Joske, "Çin Savunma Akademisi Gözlemcisi" başlıklı bir rapor hazırladı. Raporda Avustralya'daki üniversitelerin ÇKP'nin ileri teknolojileri ele geçirmesine fırsat sağladığı ve bu teknolojilerin belki de savunma ve istihbarat amaçlı kullanılabileceği iddia edildi.

Yine Avustralya basınında yer alan son haberlere göre, ASPI, adı geçen rapor için ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan 190 bin Avustralya Doları para aldı ve Çin'e karşı suçlamalarına herhangi bir kanıt sunamadı. Bu nedenle raporu hazırlayan Alex Joske, Avustralya halkından özür diledi.

Çinli Sözcü Wang Wenbin, "ASPI sermaye sahiplerinin çıkarlarına hizmet ediyor. Söz konusu rapor, ASPI'nin Çin'e yönelik eleştiri araçlarının en yenisi. ASPI Çin'le ilgili istediği kadar yeni yalanlar ve asılsız suçlamalar uydurabilir, fakat 'yalan üreticisi' kimliğini asla değiştiremeyecektir." diye konuştu.