Çin'den Almanya basınının “savaşçı kurt diplomasisi” iddiasına tepki

Çin'den Almanya basınının “savaşçı kurt diplomasisi” iddiasına tepki

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Almanya basınında Çin'in "savaşçı kurt diplomasisi" uyguladığına yönelik ileri sürülen suçlamaya tepki gösterildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying günlük basın toplantısında, Almanya'da yayın yapan Der Tagesspiegel'de yer alan ve Çin'i "savaşçı kurt diplomasisi" uygulamakla suçlayan makaleye ilişkin değerlendirmede bulundu.

Sözcü, "Herkes şunu düşünebilir ki, belli zamanlarda Çin ile bazı ülkeler arasında yaşanan olaylardan hangisini Çin ilk başlattı? Hangi olayda Çin başka bir ülkenin iç işlerine müdahale etti? Hangi olayda Çin diğer bir ülkenin çıkarlarına zarar verme tehdidinde bulundu? Bazılarının istediği gibi Çin'e iftira atma, saldırma, Çin'i karalama veya Çin'e zarar verme hakkı var da Çin'in gerçekleri anlatma hakkı yok mu?" diye sordu. 

Sözde "savaşçı kurt diplomasisi" iddiasının aslında "Çin tehdidi teorisi"nin başka bir ifade şekli olduğuna dikkat çeken Hua, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çin diplomasisi, dünya nüfusunun beşte birine tekabül eden 1,4 milyar Çin halkının çıkarları ile gururunu temsil eder ve savunur. Çin'in egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarları ile uluslararası adalet gibi ilkesel sorunlarda, Çin diplomasisi her türlü kötü niyetli provokasyona kesinlikle kararlı ve güçlü şekilde karşılık vermektedir.

Kötü niyetli saldırılar ile karalama ve iftira girişimlerine karşılık vererek, gerçekleri açıkladığı için, bazı kişilerin Çin diplomasisini 'savaşçı kurt diplomasisi' olarak nitelendirmesi halinde, Çin de kendi meşru hak ve çıkarlarını, ulusal egemenliğini, güvenliğini, kalkınma çıkarlarını, milli haysiyeti ve uluslararası adaleti savunmak için 'savaşçı kurt' olmaktan çekinmeyecektir."