Çin'den ABD'nin Xinjiang'la ilgili yalanlarına tepki

Çin'den ABD'nin Xinjiang'la ilgili yalanlarına tepki

Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı'nın Xinjiang'la ilgili yayımladığı videoya tepki gösterdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı dün, Xinjiang'daki okullarda azınlık etnik grupların dil, kültür ve dini inançlarının yok edildiğini iddia eden bir videoyu Twitter hesabından paylaştı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian söz konusu olaya ilişkin değerlendirmesinde, ABD tarafından yayımlanan videodaki içeriğin gerçeğe hiç uymadığını vurgulayarak, videonun yalan ve sahte bilgilerle dolu olduğunu söyledi.

Zhao, "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde bütün etnik grupların kendi dil ve yazılarını kullanma hakları yasalar tarafından korunuyor. Xinjiang'da yaşayan etnik grupların dilleri eğitim, yargı ve idare kuruluşları ile kamusal alanda geniş bir şekilde kullanılmaktadır." diye konuştu. Sözcü konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Xinjiang Halk Radyosu'nda Çince, Uygurca, Kazakça, Moğolca ve Kırgızca olmak üzere beş dilde yayın yapılıyor. Xinjiang'ın ilk ve orta okullarında da Uygurca ve Kazakça dâhil birçok etnik gruba ait dillerin dersleri veriliyor. Xinjiang'ın bütün kamusal alanlarında çok dilli işaretler ve çok dilli hizmetler görülebilir."

Bazı ABD'li siyasetçilerin Çin'e sürekli azınlık etnik grupların diline saygı göstermeme iftirası attıklarına dikkat çeken Zhao, onlara Çin'in parası Renminbi'nin banknotlarına bakma önerisinde bulunduğunu söyledi. Zhao, Renminbi banknotlarında Çince, Tibetçe, Uygurca, Moğolca ve Zhuang dili olmak üzere beş dilde yazı bulunduğunu vurguladı. Zhao ayrıca, "Amerikan dolarında İngilizce dışında başka diller var mı?" diye sordu.

Sözcü, "Son iki yılda BM yetkilileri, yabancı diplomatlar, ilgili ülkelerin Cenevre temsilcileri, basın mensupları ve dini topluluklardan temsilciler gibi binden fazla kişi Xinjiang'i ziyaret ederek, bölgedeki ekonomik ve sosyal gelişimi bizzat gördüler. Xinjiang'a giden ve bölgedeki gerçek durumu gören hiçbir kişinin ABD tarafından uydurulan yalanları önemseyeceğine inanmıyorum." dedi.