Çin'den ABD'li diplomatlara tepki

Çin'den ABD'li diplomatlara tepki

Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Çin'deki diplomatik misyonlarının Xinjiang ile ilgili yalan haberler yaymasına sert tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, ABD'nin Çin'deki diplomatik misyonlarının, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın sosyal medya hesabında Xinjiang'la ilgili yayımlanan yalan haberleri kendi sosyal medya hesaplarında paylaşmalarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Zhao, ABD'nin dışişleri birimlerinin, bir avuç Çin karşıtı siyasetçinin peşinden gidip gerçeği göz ardı ettiğine ve Xinjiang'la ilgili yalan haberleri tekrar tekrar yaydığına dikkat çekerek, Çin'in buna kararlılıkla karşı çıktığını ve bu durumu sert dille kınadığını belirtti.

Zhao'nun konuya ilişkin açıklamaları şu şekilde:

"Üç noktayı vurgulamak istiyorum. Birincisi, bir avuç ABD'li siyasetçinin Xinjiang hakkında uydurdukları yalan haberler 'asrın yalanları'dır. Geçen hafta Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi hükümeti tarafından başkent Beijing'de bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısını yaklaşık 20 yabancı basın kuruluşu izledi. Basın toplantısında, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nden hükümet yetkilileri, din adamları, mesleki eğitim merkezlerinden mezun olan kursiyeler ve çalışmak için ülkenin başka bölgelerine gidenler, kendilerinin geçmişlerini anlatarak Xinjiang'daki gerçek durum hakkında bilgi verdi. ABD'li siyasetçiler gerçekten Xinjiang'daki gerçek durumu öğrenmek istiyorlarsa, söz konusu basın toplantısında anlatılanları okumalılar.

İkincisi, şu an Xinjiang'da toplumsal istikrar korunurken, ekonomi de geliştiriliyor. Etnik gruplara mensup halklar dayanışma içinde ve farklı dine inanlar ise uyum içinde yaşıyor. Halkın yaşam koşulları da sürekli iyileşiyor. Buna karşın ABD'nin yargı ve yasa uygulama sistemlerinde sistemik bir ırk ayrımcılığı mevcut. Anketler, Amerikalı Müslümanların yüzde 75'inin Amerikan toplumunun Müslümanlara karşı ciddi ayrımcılık yaptığına inandığını gösteriyor.

Son olarak, ABD'nin Çin'deki diplomatik misyonları Çin'e iftira atmak ya da saldırmak amacıyla yalan haberler yaymak için değil, Çin-ABD ilişkilerini ve iki ülke halkları arasındaki dostluğu pekiştirmek için çalışmalı. ABD'nin Çin'deki diplomatik misyonları, Aralık ayından bu yana Çin'i karalayan 60'tan fazla yanlış bilgi yayımladı. Bu yanlış bilgiler Çin halkında öfke yarattı." 

Yaşam ve sağlık haklarının en önemli insan hakları olduğuna vurgu yapan Sözcü, ABD yönetimine siyasi virüs yaymaya ve Xinjiang meselesiyle Çin'in içişlerine müdahale etmeye son verme, ayrıca ABD vatandaşlarının hayatlarını somut eylemlerle koruma çağrısında bulundu.