“Çin'deki yabancı işletmeler Çin piyasasına iyimser bakıyor”

“Çin'deki yabancı işletmeler Çin piyasasına iyimser bakıyor”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, güncel birçok araştırmanın, Çin'deki yabancı işletmelerin Çin piyasasının gidişatına iyimser baktığını gösterdiğini kaydetti.

Çin İngiltere Ticaret Odası dün son araştırmasının sonuçlarını yayımladı. Araştırmaya göre, Covid-19 salgınının birçok sınama getirmesine rağmen Çin ekonomisinin sürekli toparlanması sayesinde Çin, İngiliz işletmelerin 2021'de önemli bir yatırım ülkesi olacak. Araştırmaya katılan İngiliz işletmelerin yüzde 44'ü, 2021'de Çin'deki yatırımlarını arttıracağını ve yüzde 40'ı da Çin'in yurt dışındaki en tercihli piyasa olduğunu belirtti.

Zhao Lijian günlük basın toplantısında söz konusu araştırma sonucunu değerlendirdi. Diğer araştırmaların da sonuçlarını paylaşan Zhao, "İlgili kuruluşlar tarafından yapılan anketlere göre, Amerikalı şirketlerin yüzde 82'si, önümüzdeki üç yıl içinde üretimlerini Çin dışına taşımayacaklarını belirtti. Japon şirketlerin yüzde 70'i ise, Çin'in güçlü pazar talebinden yüksek beklentileri olduğunu kaydetti. BMW, Daimler, Siemens, Toyota, LG ve Exxon Mobil gibi markaların çok sayıda büyük projesinde, yılın ilk üç çeyreğinde sermaye artırılarak Çin'deki üretim genişletildi. Çin ABD Ticaret Odası'na (AmCham China) üye olan şirketler, Çin'in yatırım ortamının geçen yıla göre 12 puan yükseldiğini ifade etti." diye konuştu.

Zhao, yabancı şirketlerin Çin piyasasına iyimser bakmasının, Çin'in yüksek nitelikli dışa açılmada ısrar ederek, tüm ülkelerin ortak kalkınması için fırsatlar yaratma düşüncesinin uluslararası toplumda fikir birliği oluşturduğunu gösterdiğini sözlerine ekledi.