Çin, COVID-19 ile mücadelesinde teknolojiden yararlanıyor

Çin, COVID-19 ile mücadelesinde teknolojiden yararlanıyor

Çin hükümeti koronavirüsü yayılmasını önlemek amcacıyla her alanda önlemler almaya devam ediyor.

Reuters Haber Ajansının bir haberine göre, Çin hükümeti ülkenin en büyük teknoloji firmaları olan Alibaba ve Tencent'ten, koronavirüs semptomları gösteren insanları izlemek ve bilgilerini kolayca erişilebilir bir veritabanında toplamak için ülke çapında bir izleme sistemi geliştirmelerini istedi.

ENFEKTE KİŞİ SAYISI KONTROL ALTINA ALINMAYA ÇALIŞILIYOR

Bu gelişme ardından geçen hafta Hangzhou'da pilot bir takip sistemi yayınlandı. Şehirde yaşayan sakinlerin kimlik kartı numarası ve seyahat geçmişi de dahil olmak üzere çevrimiçi bir form doldurmalarını ve ateş veya ağır öksürük belirtileri gibi sağlık koşullarına ilişkin soruları yanıtlamalarını istedi. Sorulara verilen yanıtlardan yola çıkan yapay zekâ tabanlı sistem kişilere kırmızı, sarı ve yeşil renklerde sınıflandırma yapıyor.

Kırmızı koda sahip kişilerin 14 günlük karantinaya girmeleri gerektiği sağlık merkezlerine aktarılıyor. Sarı kodla işaretlenen kişiler bir hafta karantinaya alınırken, yeşil kodla işaretlenen kişilerin sağlıklı olduğu saptanıyor.

İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI İLE MÜCADELE

Öte yandan Hangzhou'da yaşayan vatandaşlar kalabalık alanlara girerken WeChat ve Alipay tabanlı üçüncü parti yazılımlar aracılığı ile QR kod ile ateş ölçümü yapacak. Elde edilen veriler sağlık ve güvenlik ekiplerine bildirilerek hastalığın yayılması kontrol altına alınacak.

Tencent, Shenzhen şehrinde test ettiği benzer bir QR kod izleme platformunu Guangdong Eyaletine genişletmek istiyor.

Çin hükümeti, koronavirüsü mücadelesinde insansız hava aracı (drone) teknolojinden de yararlanmaya devam ediyor. Dezenfektan spreyi uygulayanve vatandaşlara maske takmaları konusunda anons yapan drone araçları. QR kodlar ile sağlık taraması gerçekleştirebiliyor.

Bu uygulamalar ile oluşturulacak "büyük veri" ile salgının kontrolü mümkün hale gelecek. Batı dünyasından konuyla ilgili bazı çatlak sesler yükselse de halk uygulamadan memnun. Virüsün Hubei dışındaki diğer bölgelerdeki yayılma hızının düşmesi moralleri artırmış durumda.

Kaynak: CGTN