Çin bölgesel güvenliğini daima koruyacak

Çin bölgesel güvenliğini daima koruyacak

Önemli stratejik konumu nedeniyle, Hint-Pasifik bölgesi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) diplomatik ve güvenlik stratejisi için bir öncelik haline geldi. Dünyanın en yoğun 10 limanından dokuzu bölgede yer almaktadır ve küresel deniz ticaretinin ve enerji taşımacılığının yüzde 60'ı hem Hint Okyanusu hem de Güney Çin Denizi'nden geçmektedir.

Bölge aynı zamanda dünyanın en büyük ve ikinci büyük ekonomileri olan ABD ile Çin'in yanı sıra Japonya, Güney Kore, Vietnam, Endonezya ve Avustralya gibi gelişmekte olan ülkelere de ev sahipliği yapmaktadır. ABD Başkanı Donald Trump'ın iktidara gelmesinden bu yana, Çin ile ABD arasındaki stratejik rekabet bağlamında, Hint-Pasifik Stratejisi ön plana çıktı.  

Aslında, Trump yönetiminin Hint-Pasifik stratejisi esas olarak üç yönü içermektedir. Çin ile yüzleşmeye hazırlığın güçlendirilmesi, müttefiklerle ve müttefik olmayanlarla stratejik iş birliğini güçlendirmek ve iş birliği ağını teşvik etmek.

ARTAN SİLAH TRAFİĞİ

Çatışmaya hazırlık açısından, Trump hükümeti Hint-Pasifik bölgesine daha fazla askeri güç göndermeye devam ediyor. Bu askeri kuvvetler, 370 bin fazla asker, 2 bin uçak ve 200'den fazla savaş gemisine komuta eden ABD Hint-Pasifik Komutanlığı'nın birleşik yönetimi altındadır. Bu, ABD'nin mevcut askeri gücünün yaklaşık yüzde 25'ini oluşturuyor. ABD planına göre, ülke önümüzdeki on yıl içinde bölgeye 100'den fazla savaş uçağı, 10 muhrip ve çok sayıda orta menzilli füze daha konuşlandıracak. 2020'de Güney Çin Denizi'ndeki ABD askeri tatbikatlarının ve keşif operasyonlarının sayısı ve ölçeği önemli ölçüde arttı.

ABD, Hint-Pasifik bölgesinde stratejik iş birliğini güçlendirmek açısından, Japonya, Güney Kore, Avustralya, Vietnam ve Hindistan ile stratejik ve askeri iş birliğini pekiştiriyor. Özellikle Hindistan'a gelişmiş silahlar ihraç ediyor ve onu Çin ile yüzleşmeye teşvik ediyor. ABD, Taiwan Adası'na F-35 savaş uçağı satışlarının yanı sıra, Japonya'da da orta menzilli füzeler konuşlandırmaya çalışıyor.

İŞ BİRLİKLERİ İTTİFAKA MI DÖNÜŞÜYOR?

Güney Kore, ABD'nin Hint-Pasifik'teki altyapı girişimleriyle iş birliği yapmakla ilgilendiğini belirtti. Endonezya, Hint-Pasifik stratejisinin ASEAN versiyonunu desteklemeye kararlıdır. Bazı bölge ülkeleri hâlâ mesafeli dursalar ve ABD'nin Hint-Pasifik Stratejisi konusunda farklı görüşlere sahip olsalar da bu kavramı kabul etmeye başladılar.

Hindistan, Avustralya ve Japonya, uzun bir süredir Hint-Pasifik sisteminin belirli biçimi hakkında farklı görüşlere sahipler. Yeni Delhi ve Canberra daha önce Beijing'e karşı bir ittifaka girmek istemiyorlardı. Bu nedenle Washington, geçici formlar olarak ABD-Japonya-Avustralya ve ABD-Japonya-Hindistan yapıları gibi daha üçlü mekanizmaları benimsedi.

Hem Avustralya'da hem de Hindistan'da Çin karşıtı duyguların yükselişiyle, bu üçlü mekanizmalar dört uluslu bir ittifaka dönüştü. 2017'de ABD, Japonya, Avustralya ve Hindistan arasındaki güvenlik diyaloğu yeniden başlatıldı. Eylül 2019'da Dışişleri Bakanları seviyesine yükseltildi. 2020'nin sonunda, dört ülke muhtemelen bir Dışişleri Bakanları toplantısı yapacak ve ayrıca güvenlik görüşmeleri de gerçekleştirebilecek.

Kaynak: Global Times