Çin: BM Tüzüğü'nü sıkı bir şekilde koruyoruz

Çin: BM Tüzüğü'nü sıkı bir şekilde koruyoruz

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Zhang Jun, Çin'in BM Tüzüğü'nün amaçları ve ilkelerini sıkı bir şekilde koruduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) dün, BM Tüzüğü'nü Destekleme: Uluslararası Barış ve Güvenliğin Korunması konulu üst düzey bir açık oturum düzenledi. Çin'in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun etkinlikte yaptığı konuşmada, çok taraflılığa verdikleri desteğin değişmeyeceğini belirterek, Çin'in BM Tüzüğü'nün amaçları ve ilkelerini koruma konusundaki tutumu ile ilkelerini açıkladı.

BM Tüzüğü'nün çok taraflılığın temelini oluşturduğunu aktaran Zhang, tüzüğün çağdaş uluslararası ilişkiler için bir standart saptadığını ve uluslararası hukukun ilkelerini geliştirdiğini dile getirdi.

Zhang, BM Tüzüğü'nün insanlığın gelişme yönünü belirlediğine vurgu yaparak, "Mevcut durumda, tek taraflılık, uluslararası hukuk kurallarını ve uluslararası düzeni ciddi şekilde etkiliyor. Korumacılık ise, dünya ekonomisinde belirsizlikler ortaya çıkmasına neden oluyor ve zorbalık dünya barışı ile istikrarını tehdit ediyor." diye konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) tek taraflı ve tehlikeli girişimlerinin Orta Doğu ve Körfez bölgelerindeki gerginliğin tırmanmasına yol açtığının altını çizen Zhang, konuşmasına şöyle devam etti:

"Çin, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından yapılan barış çağrısını destekleyerek, bu konudaki diplomatik faaliyetleri aktif bir şekilde yürütmektedir. Çin, sorumlu ve yapıcı bir rol oynamak, uluslararası hukuk ile adaleti korumak ve bölgesel barış ile istikrarı muhafaza etmek için çaba harcamaktadır. Çin, ilgili taraflara soğukkanlılıklarını koruyarak, bir an önce diyalog ve istişare yoluna dönme, gerginliğin yumuşaması için adımlar atma ve İran nükleer anlaşmasını koruma çağrısı yapıyor. Bölgedeki durumun kontrol dışına çıkması hiçbir tarafın yararına olmayacak ve barış sağlanması tüm dünya için son derece büyük önem taşıyor. Güvenlik Konseyi'nin, BM Tüzüğü'nün uluslararası barış ve güvenliği sağlaması için büyük sorumluluk üstlenmesi gerekiyor."