“Çin, BM aidatını eksiksiz ödedi”

“Çin, BM aidatını eksiksiz ödedi”

Çin'in bu yılki Birleşmiş Milletler (BM) aidatını ve barış koruma operasyonlarına katkılarını eksiksiz ödediği açıklandı.

BM tarafından kısa süre önce yapılan açıklamada, Çin'in de içinde bulunduğu 43 ülkenin 2020 yılı BM aidatını ve barış koruma operasyonlarına katkılarını eksiksiz ödediğine vurgu yapılarak, BM'nin karşı karşıya kaldığı likidite ihtiyacı ve aidatların ödenmemesi gibi sorunlara dikkat çekildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, günlük basın toplantısında bu konuya ilişkin bir değerlendirmede bulundu.

Hua "Aidatını eksiksiz ve zamanında ödemek, BM üyelerinin yerine getirmesi gereken bir hukuki yükümlülük. BM'ye üye ülkeler ve özellikle büyük ülkeler, üzerlerine düşen yükümlülükleri yerine getirerek BM'nin karşı karşıya kaldığı mali zorlukları gidermeli ve BM'nin çalışmalarına destek vermeli." diye konuştu.

Hua, bu yılın BM'nin kurulmasının 75. yıl dönümü olduğunu anımsatarak, uluslararası toplumun şu an Covid-19 gibi birçok küresel sınamayla karşı karşıya kaldığına dikkat çekti.

Çok taraflılıkta ısrar ederek, merkezinde BM'nin olduğu uluslararası sistemi korumanın bütün tarafların ortak çıkarlarına uyduğunu belirten Hua, Çin'in BM çalışmalarına destek vererek, BM'nin dünyanın barışı ve kalkınmasını hızlandırmak için daha büyük rol oynamasını ilerletmek amacıyla tüm taraflarla birlikte hareket etmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.