Çin: BM 2030 Gündemi'nin uygulanmasına yeni bir motivasyon katacağız

Çin: BM 2030 Gündemi'nin uygulanmasına yeni bir motivasyon katacağız

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, yoksulluğun azaltılıp nihayetinde ortadan kaldırılması, Güney-Güney iş birliğinin derinleştirilmesi ve BM 2030 Gündemi'nin uygulanmasına yeni motivasyon katmak için Çin'in tüm taraflarla birlikte çalışmaya hazır olduğunu belirtti.

Bu yılın Birleşmiş Milletler'in (BM) kuruluşunun 75. yıl dönümü olduğuna değinen sözcü, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, Çin'in yarın BM Ekonomik ve Sosyal İşler Konseyi (ECOSOC) ve BM Kalkınma Programı'yla (UNDP) iş birliği içinde yoksulluğun azaltılması ve Güney-Güney iş birliği üzerine üst düzey bir video konferans düzenleyeceğini, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin toplantıya başkanlık edeceğini kaydetti.

Sözcü, salgın nedeniyle 2030 Gündemi'nin uygulanmasında ciddi bir gerileme yaşandığını, dünya çapında 70 ila 100 milyon kadar insanın aşırı yoksulluğa düşebileceğini belirtti.

Sözcü, bu zeminde tüm tarafların çok taraflılığı sıkı bir şekilde sürdürerek BM merkezli çok taraflı sistemi kararlılıkla desteklemesi, salgının üstesinden gelmek için dayanışma ve iş birliği içinde bulunması ve 2030 Gündemi'nin uygulanmasını ortaklaşa hızlandırması gerektiğini söyledi.

Sözcü Wang sözlerini şöyle sürdürdü:

"İşte bu amaçla BM'nin kuruluşunun 75'inci yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen üst düzey toplantılar sırasında Çin'in yoksulluğun azaltılıp nihayetinde ortadan kaldırılması ve Güney-Güney iş birliğinin derinleştirilmesi konulu video konferans düzenleyeceğiz. Dünyada temsilci rol oynayan gelişmekte olan ülkeleri salgınla mücadelede iş birliği, yoksulluğun azaltılması ve Güney-Güney iş birliği, Kuşak ve Yol'un orta inşasının 2030 Gündemi'yle entegre edilmesi gibi konularda fikir alışverişinde bulunmaya davet ediyoruz."