Çin: Batı, insan hakları bahanesiyle diğer ülkelerin iç işlerine karışmamalı

Çin: Batı, insan hakları bahanesiyle diğer ülkelerin iç işlerine karışmamalı

Çin, Avustralya dâhil bazı Batılı ülkelerin insan hakları bahanesiyle diğer ülkelerin iç işlerine karışmaması ve siyasi spekülasyon yapmaması gerektiğini açıkladı.

Avustralya ordusu tarafından kısa süre önce yayımlanan araştırma raporunda, Afganistan'da görev yapan Avustralyalı askerlerin çok sayıda tutuklu ve masum sivili öldürerek savaş suçu işlediği belirtildi. Avustralyalı siyasi liderler ve medya kuruluşları raporda ifşa edilen olayı kınadı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında konuyu değerlendirdi. 

Zhao Lijian, raporun içerdiği ayrıntıların Çin tarafını şoke ettiğine dikkat çekerek, Çin'in uluslararası antlaşmalara ve vicdana aykırı bu girişimleri sert bir dille kınadığını açıkladı.

Zhao Lijian, Çin'in Avustralya'ya olayı derinlemesine soruşturma ve faillere gereken cezayı verme çağrısında bulunduğunu aktardı.

Sözcü, "Avustralya ve bazı Batılı ülkeler kendilerini insan haklarının koruyucuları ilan edip başka ülkeleri bu konuda eleştiriyor. Ancak rapordaki gerçekler Batı'nın insan hakları ve özgürlük konularındaki ikiyüzlülüğünü ortaya koyuyor. Söz konusu ülkeler kendi geçmişlerine bakıp insan haklarına ve vicdana aykırı ağır sorunlarını nasıl çözeceklerini düşünmeli, insan hakları bahanesiyle başka ülkelerin iç işlerine karışmayı ve spekülasyon yaratmayı bırakmalıdır." dedi.