Çin: Avustralya iki tarafa yararlı işler yapmalı

Çin: Avustralya iki tarafa yararlı işler yapmalı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Avustralya'ya ideolojik ön yargıları bir kenara bırakarak, iki tarafın iş birliğine yararlı adımlar atma çağrısında bulundu.

Avustralya'nın bazı medya organlarında, İçişleri Bakanı Peter Dutton'un kısa süre önce yaptığı bir konuşmada Kuşak ve Yol'un Çin hükümetinin propaganda stratejisi olduğunu, Avustralya'nın Victoria eyaletiyle Çin arasında imzalanan Kuşak ve Yol anlaşmasında şeffaflık bulunmadığını ve komünist rejimin değerlerinin Avustralya'nın değerlerinden farklı olduğunu söylediğine dair haberler yer aldı.

Zhao Lijian, günlük basın toplantısında söz konusu açıklamayla ilgili değerlendirmede bulundu.

Sözcü, ekonomik iş birliği inisiyatifi olan Kuşak ve Yol'un karşılıklı istişare ve ortak paylaşım ilkesi izlediğini vurgulayarak, inisiyatifin açık, kapsayıcı ve şeffaf bir tutumla ilgili ülkelerin halklarına somut çıkarlar sunduğunu belirtti.

Sözcü Zhao, Çin ile Avustralya'nın Victoria eyaleti arasında Kuşak ve Yol çerçevesinde yapılan iş birliğinin, iki tarafın halklarının çıkarları gözetilerek, dostça müzakereler sonrasında ortaklaşa saptandığını, bunun da adil ve açık bir tutum olduğunu vurguladı.

Sözcü Zhao, Avustralyalı bazı politikacıların haksız suçlamalarının tamamen mesnetsiz olduğunu kaydetti.

Sözcü Zhao, Avustralya'daki ilgili kişilerin, ülke halkının çıkarlarından hareket ederek, iki ülkenin karşılıklı güvenine ve iş birliğine yararlı adımlar atmasını beklediklerini sözlerine ekledi.