Çin: ASPI uluslararası toplumun alay konusu

Çin: ASPI uluslararası toplumun alay konusu

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü'nün (ASPI) Çin karşıtı projeleriyle uluslararası toplumun alay konusu olduğunu söyledi.

Avustralya basınında yer alan habere göre, ASPI'nin en büyük sponsoru olarak Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı son bir yılda Avustralyalı düşünce kuruluşuna 1 milyon 400 bin Avustralya Doları tutarında finansal destek verdi. Önceki yıla göre yüzde 367'lik bir artışa tekabül eden bu yardımların tamamı Çin karşıtı projelere harcandı.

Günlük basın toplantısında konuya değinen Sözcü Zhao Lijian, ASPI'nin gerçek yüzünün ilk defa bu haberle ifşa edilmediğine dikkat çekti.

Zhao Lijian, "Sözde düşünce kuruluşu akademik araştırmalarla mı yoksa uydurma bilgiler yaymakla mı uğraşıyor, bağımsız bir akademi kurumu mu, yoksa sponsorlarının çıkarlarının sözcüsü mü, bu soruların cevabını dünya zaten biliyor. Bir şey daha eklemek istiyorum. ASPI bu performansıyla sadece kendisini küçük düşürmüş ve uluslararası toplumun alay konusu olmuştur." diye konuştu.