Çin, asla taviz vermeyecek

Çin, asla taviz vermeyecek

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere de dahil olmak üzere Batı ülkelerinden bazı üst düzey diplomatlar Taiwan Adası lideri Tsai Ing-wen ve Demokratik İlerleme Partisini seçimlerindeki zaferlerinden ötürü tebrik etti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun kutlama konuşması, dört yıl önce eski dışişleri bakanı John Kerry'nin konuşmasına göre daha detaylıydı. Pompeo, Çin'e karşı tutum sergileyen konuşmada, yanlış sözler sarf etti.

Çin'i stratejik bir rakip olarak gören ABD, önümüzdeki yıllarda Taiwan meselesini daha fazla kurcalayacak gibi. ABD yardım için daha fazla müttefik kuracak ve Çin'in tamamen hazırlıklı olması gerekiyor.

ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

İlk olarak, Çin, Taiwan Boğazlarının durumunu tanımlama hakkını güçlendirmeli. Durum ABD ve Taiwan yetkilileri tarafından kararlaştırılmamalıdır. Stratejik düzenlemeler tanımlarıyla kısıtlı kalmamalı.

İkincisi, eğer ABD çok ileri giderse, kararlı bir şekilde karşı koymalı ve diğer Batı ülkelerinin ABD tarafından zorlanmasını önlemeliyiz. Gelecekte, Batı ülkelerini tek Çin prensibini sürdürme kararlılığımıza daha fazla ikna etmek için Taiwan meselesinde ABD'yi takip eden devletlere karşı harekete geçilmeli.

Üçüncüsü, Tsai'nin Boğazlar arası politikalarını hafifletmeye ve yeni kışkırtıcı eylemlerini durdurmak gerekecek.

ABD ve Taiwan yetkilileri, demokrasi adı altında kamuoyunu çıkarları için kullanıyor. Çin, kamuoyu savaşını kazanmak için yeterli koşullara sahip. Taiwan Boğazı'nın statüsünü kimin tek taraflı olarak yıktığını, barış ve istikrarı kimin yok ettiğini dünyanın görmesini sağlanmalı.

Taiwan, Çin anakarasına ait bir adadır, sürüklenen bir tekne değil. Anakara kapsamlı gücü arttıkça, Taiwan'da güçlenecek ancak doğru saflarda yer alırsa.

Kaynak: Global Times