Çin-Arnavutluk diplomatik ilişkilerinin 70. yıl dönümü kutlandı

Çin-Arnavutluk diplomatik ilişkilerinin 70. yıl dönümü kutlandı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin ile Arnavutluk arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 70. yıl dönümü nedeniyle Arnavutluk Cumhurbaşkanı Ilir Meta'ya bugün bir tebrik mesajı gönderdi.

Cumhurbaşkanı Xi, mesajında geçen 70 yılda uluslararası ortam hangi yönde değişirse değişsin, Çin-Arnavutluk dostluğunun daima güçlü olduğuna işaret etti.

Son yıllarda ikili ilişkilerde yeni gelişmeler sağlandığına işaret eden Xi Jinping, karşılıklı siyasi güvenin çok sağlam olduğunu ve her alandaki iş birliğinden verimli neticeler elde edildiğini söyledi.

Yeni dönemde iki ülke arasındaki iş birliğinin geleceğinin daha da parlak olacağının altını çizen Xi, Kuşak ve Yol projesini ortaklaşa inşa etmek, ikili ilişkileri yeni bir düzeye taşımak ve iki halka yarar getirmek için Cumhurbaşkanı Ilir Meta ile birlikte çalışmaya hazır olduğunu ifade etti.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Ilir Meta da Xi Jinping'e gönderdiği tebrik mesajında, 70 yılda Arnavutluk-Çin ilişkilerinde yaşanan olumlu gelişmeleri övgüyle değerlendirdi.

Xi Jinping'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifinin yanı sıra, Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki iş birliği mekanizması sayesinde Arnavutluk-Çin iş birliğinde yeni bir sayfa açılacağını belirtti.

Diğer yandan, Çin Başbakanı Li Keqiang ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama da karşılıklı olarak gönderdikleri tebrik mesajlarıyla iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 70. yıl dönümünü kutladı.