“Çin-Arap Ülkeleri İş Birliği Forumu Bakanlar Toplantısı büyük önem taşıyor”

“Çin-Arap Ülkeleri İş Birliği Forumu Bakanlar Toplantısı büyük önem taşıyor”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, dün düzenlenen Çin-Arap Ülkeleri İş Birliği Forumu 9. Bakanlar Toplantısı'nda alınan sonuçlar hakkında değerlendirmede bulundu.

Zhao Lijian günlük olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, Covid-19 salgınının dünya çapında yayıldığı bu durumda bütün ülkelerin kaderlerinin birbirine sıkı bir şekilde bağlı olduğuna işaret etti.

Zhao, toplantının Çin ve Arap ülkelerinin salgınla birlikte mücadele ederek, ikili stratejik ortaklık ilişkisini ilerletmedeki kararlılığını yansıttığını ve büyük önem taşıdığını söyledi. 

Sözcü, toplantıda Çin ve Arap Ülkelerinin Covid-19 Salgınıyla Beraber Mücadele Etmesine İlişkin Ortak Açıklama, Çin-Arap Ülkeleri İş Birliği Forumu 9. Bakanlar Toplantısı Amman Açıklaması ve Çin-Arap Ülkeleri İş Birliği Forumu 2020-2022 Eylem Planı olmak üzere üç sonuç belgesinin onaylandığını dile getirdi.

Sözcü, "Ortak açıklamada, salgınla mücadele iş birliğinde Çin ile Arap ülkeleri arasında kader ve sağlık ortaklıklarının oluşturulacağı vurgulandı. Amman Açıklaması'nda ise, Çin ve Arap ülkelerinin birbirine destek vererek, ortak kaderi paylaşacağı yönündeki siyasi niyet gösterildi." ifadesini kullandı.

Sözcü, "Arap ülkeleri ise, Çin'in Hong Kong meselesindeki tutumunu ve 'Bir Ülke, İki Sistem' ilkesi çerçevesinde ulusal güvenliği savunmak için gösterdiği çabaları desteklediklerini ve Çin'in iç işlerine yönelik müdahaleye karşı çıktıklarını belirttiler. Ayrıca, Çin'in egemenliği ile toprak bütünlüğünü ve Tek Çin ilkesini desteklediklerini, sözde Taiwan bağımsızlığını hedefleyen her türlü girişime karşı çıktıklarını, Çin'in terörle mücadele etmek ve aşırıcılığı yok etmek için aldığı önlemleri desteklediklerini, dini aşırıcılık, bölücülük ve terör güçlerinin Çin'deki bölücülük faaliyetlerine karşı çıktıklarını vurguladılar." dedi.

Eylem planına da değinen Zhao, iki taraf arasında siyaset, ekonomi, enerji, endüstriyel kapasite, bilim ve teknoloji ile sağlık dâhil 20 alanı kapsayan 107 iş birliği projesi hakkında fikir birliğine varıldığını sözlerine ekledi.