Çin, arabuluculuk üstlenebilir

Çin, arabuluculuk üstlenebilir

İran çarşamba günü Irak'taki Amerika Birleşik Devletleri (ABD) üslerine balistik füze saldırısı düzenledi. Kısa süre zarfında Dışişleri Bakanı Javad Zarif Twitter hesabından saldırının bir intikam için bir misilleme olduğunu doğruladı.

Saldırı öncesinde Tahran artık nükleer anlaşma kapsamında herhangi bir sınırlamaya tabi olmayacağını açıklamış olsa da ABD yeni yaptırımlar ile İran üzerinde baskı kuracağını saldırı ardından kamuoyuna duyurdu. İran'ın çıkarlarıyla yakından bağlantılı olan ABD yaptırımları Tahran'ın en büyük endişesi.

İran, ABD hava üslerine füzeler atarak daha fazla dikkat çekti. Tahran, uluslararası toplumun durumu anlamasını ve ABD baskısının üzerinde sonlandırılmasını istiyor. En azından uluslararası kamuoyuna ABD ile savaşmak istemediğini defalarca belirterek niyetini belli etti.

ABD, MASAYA OTURMAYA NİYETLİ

ABD Başkanı Donald Trump'ın son açıklaması bir başlangıç olabilir. Trump konuşmasında İran'a karşı yapılacak bir askeri harekât olmayacağının sinyallerini verdi. İç siyasette Trump, baskılarla karşı karşıya. Salı günü yayınlanan Reuters anketine göre, ABD'deki yetişkinlerin yüzde 53'ü, Trump'ın İran ile savaşa girmesini istediğini ortaya koydu.

Seçim kampanyası şiddetlenirken, Trump Demokratlara bazı hediyeler sunmuş oldu. Tüm bu unsurlar Trump'ın gelecekteki hareketlerini etkileyecek, bu da uluslararası toplumla uzlaşma için daha fazla alan sağlayacaktır.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin salı günü Suriye'yi ziyaret etti. Bu ziyaret ABD'ye açık bir mesaj gönderdi. Putin'in Tahran ve Washington arasında doğrudan arabuluculuk yapması muhtemel değildir, ancak gerginliklerin artmasıyla birlikte yaptığı yolculuk, bölgedeki göreceli istikrarı sağlayabilir.

Çin ise, İran ve ABD'yi nükleer anlaşmaya geri döndürmek için çabalıyor. Rusya ve Avrupa Birliği üye ülkelerine birlikte çalışarak hızlı bir sonuca varma teklifleri sunuyor.

Trump tarafından yapılan müzakere çağrısına rağmen, İran veya ABD'nin tekrar masaya dönmesi kolay olmayacak. Böyle bir durumda, üçüncü bir taraf buzları kırabilir ve gerginliği azaltabilir.

Kaynak: Global Times