Çin ana kesiminden Taiwan Adası seçim sonucuna ilişkin açıklama

Çin ana kesiminden Taiwan Adası seçim sonucuna ilişkin açıklama

Çin'in Taiwan Adası'nda seçim sona erdi. Sonuçların belli olmasının ardından Çin Dışişleri Bakanlığından açıklama geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Taiwan meselesinin Çin'in iç işleri olduğunu kaydederek, "Taiwan Adası'nın durumu nasıl değişirse değişsin, dünyada tek bir Çin vardır. Taiwan'ın Çin'in ayrılmaz bir parçası olduğu gerçeği asla değişmeyecektir." ifadelerini kullandı.

Çin hükümetinin Tek Çin ilkesini kararlılıkla izlediğini ve sözde "Taiwan bağımsızlığı", "iki Çin" veya "bir Çin bir Taiwan" gibi tutumlara karşı çıktığını dile getiren Geng Shuang, uluslararası toplumun Tek Çin ilkesine bağlı olduğu hakikatinin değişmeyeceğini ifade etti. Geng Shuang, uluslararası toplumun Çin halkının sözde "Taiwan bağımsızlığı" ayrılıkçı faaliyetlerine karşı çıkma davasını anlayışla karşılaması ve desteklemesini ümit ettiklerini belirtti.

Öte yandan, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Taiwan İşleri Ofisi ve Devlet Konseyi Taiwan İşleri Ofisi Sözcüsü Ma Xiaoguang da konuyla ilgili açıklama yaptı.

Ma Xiaoguang, ana kesimin Taiwan politikasının net ve tutarlı olduğunu belirterek, ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü kararlılıkla koruduklarını ifade etti.

Ma, Taiwan Boğazı'nın iki yakası arasındaki ilişkilerin barışçıl bir şekilde gelişmesinin ana kesim ve Taiwan'ın ortaklaşa kalkınması ve halka fayda getirilmesi için doğru bir yol olduğunu vurguladı.

Ma Xiaoguang ayrıca, 1992 konsensüsüne bağlı kalma ve sözde "Taiwan bağımsızlığı"na karşı çıkma ilkesi temelinde, Taiwan'daki soydaşlarıyla birlikte Taiwan Boğazı'nın iki yakası arasındaki ilişkileri barışçıl bir şekilde geliştirmeye hazır olduklarını belirtti.