“Çin-Afrika ortaklığı, kıtanın salgınla mücadelesine güvence sağlıyor”

“Çin-Afrika ortaklığı, kıtanın salgınla mücadelesine güvence sağlıyor”

Çin'in Afrika Birliği Misyonu ve Birleşmiş Milletler Afrika Ekonomik Kurulu (UNECA) tarafından dün ortaklaşa düzenlenen Covid-19 salgınıyla mücadele konulu video konferansta, salgınla mücadelede elde edilen deneyimler paylaşıldı.

Video konferansta, Çin ile Afrika arasındaki dayanışma ve iş birliğinin, Afrika'nın salgının üstesinden gelmesine güvence sağladığı belirtildi.

Çin'in Afrika Birliği Misyonu Başkanı Liu Yuxi, Covid-19 salgınının Afrika'da ortaya çıkmasından sonra Çin'in ilk anda kıtaya yardım elini uzatıp, Afrika halklarının yanında kararlılıkla bulunduğuna dikkat çekti.

Liu, Çin'in Afrika Birliği'ne ve Afrika ülkelerine yardım malzemeleri sağlamanın yanı sıra, 11 Afrika ülkesine sağlık ekipleri gönderdiğini ve video konferanslar yoluyla kıta ülkeleriyle tedavi konusundaki deneyimlerini paylaştığını söyledi.

Liu Yuxi, Çin ve Afrika halklarının el ele vererek Covid-19 salgınının yarattığı bu karanlık dönemi atlatacağını ve aydınlık bir geleceğe kavuşacağını vurguladı.

UNECA İcra Sekreteri Vera Songwe, Çin'e Afrika'ya salgınla mücadelede sağladığı destekler nedeniyle teşekkürlerini sundu. Songwe, Çin ile Afrika arasındaki ortaklık ilişkisinin kıtanın salgınla mücadelesine yardımcı olduğunu ifade etti.