Çin: Afganistan'da barışçıl uzlaşı sürecine destek vereceğiz

Çin: Afganistan'da barışçıl uzlaşı sürecine destek vereceğiz

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Afganistan hükümeti ile Taliban güçlerinin tutukluları salma ve şiddet girişimlerini azaltma gibi kararlarını olumlu karşıladıklarını açıkladı.

Zhao Lijian günlük basın toplantısında, Çin'in uluslararası toplumla beraber, Afganistan'daki barışçıl uzlaşı sürecinin hızlandırılmasına destek vermeye ve yardım sağlamaya devam edeceğini belirti.

Sözcü, "Savaşa ve şiddete son verilerek barışın gerçekleştirilmesi, Afganistan'ın en büyük talebi ve bölgedeki ülkeler ile uluslararası toplumun da ortak beklentisidir. Çin, Afganistan hükümeti ve Taliban güçlerinin tutukluları salma ve şiddet girişimlerini azaltma gibi kararlarını olumlu karşılıyor. Bu gelişme, Afganistan'da barış ve istikrarın gerçekleştirilmesine yardımcı olacak." ifadesini kullandı.

Afganistan Ulusal Güvenlik Şurası tarafından dün yapılan açıklamada, Afganistan hükümetinin aynı gün itibarıyla her gün 100 Taliban tutuklusunu serbest bırakacağı ve bu eylemin 2 bin tutuklunun salınmasına kadar süreceği bildirildi. Açıklamada ayrıca, söz konusu adımla ülkede kalıcı barışın gerçekleşmesinin umulduğu kaydedildi.

Öte yandan, Afganistan hükümeti ve Taliban güçlerinin Ramazan Bayramı vesilesiyle uygulanan üç günlük ateşkesi bir hafta daha uzatacağı ifade ediliyor.