Çin, AB'nin kararını olumlu karşıladı

Çin, AB'nin kararını olumlu karşıladı

Çin Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) Sağlık Bakanları Acil Toplantısı'nda alınan Çinli turistlerin Schengen bölgesine girişinin yasaklanmasının gerekmediği yönündeki kararı olumlu karşıladıklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, online basın toplantısında, yeni koronavirüsünden kaynaklanan salgının patlak vermesinden bu yana Çin ve AB arasında yoğun iletişim ve iş birliğinin korunduğunu hatırlatarak, AB'ye üye ülkelere Çin'in salgınla mücadelesine verdikleri destek ve yardımlardan dolayı teşekkür ettiklerini kaydetti.

Geng, Çin'in açık, şeffaf ve sorumlu bir tavırla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve uluslararası toplumla temasları güçlendirmeyi sürdürerek, iş birliği yoluyla salgınla mücadele etmeye hazır olduğunu ifade etti.

AB Sağlık Bakanları'nın dün acil olarak yaptığı toplantıda, salgının Avrupa'da yayılmasını önlemek için eş güdümlü hareket etmek konusunda mutabakat sağlandı. Toplantıda ayrıca, salgınla ilgili son gelişmelere göre Çinli turistlerin vizesiz Schengen bölgesine girişlerinin yasaklanmasının gerek olmadığı aktarıldı.