Çin: ABD'nin Uygurlarla ilgili yasa tasarısına kesinlikle karşı çıkıyoruz

Çin: ABD'nin Uygurlarla ilgili yasa tasarısına kesinlikle karşı çıkıyoruz

Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Uygurlarla ilgili yasa tasarısını onaylama girişiminin Çin'in iç işlerine yönelik ciddi bir müdahale olduğunu açıkladı.

Bakanlık Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, ABD Temsilciler Meclisi'nde 14 Mayıs'ta onaylanan Uygur İnsan Hakları Politikası Yasa Tasarısı'na ilişkin değerlendirmede bulundu.

Zhao, ABD'de onaylanan söz konusu yasa tasarısında, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki insan hakları durumu ile Çin'in Xinjiang politikasının asılsız olarak suçlandığına, ayrıca Çin'in terör ve aşırıcılıkla mücadele için aldığı tedbirlerin karalandığına işaret etti.

Zhao, ABD'nin Çin'in iç işlerine ciddi şekilde müdahale eden söz konusu kararından büyük hoşnutsuzluk duyduklarını ve buna kesinlikle karşı çıktıklarını ifade etti.

Sözcü, Xinjiang meselesinin insan hakları, milliyet ve din meseleleri olmadığını, bir terör ve bölücülükle mücadele meselesi olduğunu vurguladı.

Çin hükümetinin aldığı bir dizi tedbirin Xinjiang'da yaşayan bütün etnik gruplara mensup vatandaşlar tarafından desteklendiği gibi, uluslararası toplumda da olumlu karşılandığına dikkat çeken Sözcü, ABD'nin Xinjiang meselesi bahanesiyle olay çıkartma girişiminin gerçeklere hiç uymadığını ve uluslararası ilişkilerin temel ilkelerine aykırı olduğunu söyledi.

Sözcü, bu girişim sonucunda ABD'nin terörle mücadele konusundaki çifte standardının ve Çin'in iç işlerine müdahale etme niyetinin daha da ortaya çıktığının altını çizdi.

Sözcü son olarak, ABD'ye hatalarını derhal düzeltip, yanlış yolda devam etmeme uyarısında bulundu.