Çin, ABD'nin tutumlarından etkilenmeyecek

Çin, ABD'nin tutumlarından etkilenmeyecek

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, ABD şirketlerine Twitter'dan seslenerek, "Çin'e karşı hemen bir alternatif pazar aramaya hemen başlamalarını" emretti. Tweet, ABD iş dünyasında büyük memnuniyetsizlik yarattı. Trump, işletmeleri Çin'den ayrılmaya zorlamak için Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasasını yürürlüğe koyulup koyulmayacağı sorusuna "şu anda böyle bir planı olmadığını" söyledi. New York Times gazetesine verdiği demeçte ise, "Aslında şu an Çin ile çok iyi anlaşıyoruz. iletişim halindeyiz." dedi.

ABD hükümeti, ticaret savaşı ve Çin-ABD ilişkileri konusunda sürekli çelişkili sesler çıkarıyor. ABD'nin sorumsuz hareketleri iki taraf arasındaki gerginliği giderek artırıyor. ABD, şirketleri Çin'den sipariş vermeme tehditlerini geri çekti, ancak Beijing-Washington ilişkilerindeki kötüleşme eğilimi değişmedi.

ABD'nin en son öne sürdüğü tehdit, Çin'den çok kendi iç piyasasında yankı uyandırdı. Uluslararası toplum ABD'nin bu tavrını olumsuz değerlendirdi.

Çin Halk Cumhuriyeti, Trump'ın bu tür söylemlerinden etkilenemiyor. Çünkü ticaret savaşlarının getireceği psikolojik ve tüm maddi hazırlıklarını yapmış duruma. Çin'in büyük bir pazarı var. İç talep uzun zamandır ülkenin ekonomik kalkınmasında en büyük itici güç olmuştur.

Çin ayrıca, hangi ülkeden olursa uluslararası şirketler için Çin pazarının çekiciliğine yeterince güvenmektedir. Çin'in bir üretim merkezi olarak eşsiz avantajının yeri doldurulamazken, Çin pazarının alım gücü, Çin'deki imalat sanayii için mükemmel bir uyum sağlıyor. ABD şirketleri fabrikalarını Çin dışına çıkarırlarsa, söz konusu pazarlarını rakiplerine teslim ederek en çok zarara maruz kalan taraf olacak.

Çin ve ABD ekonomileri arasındaki bağlantı giderek zayıflıyor. Eğer bu eğilim uzun bir süre devam ederse, dünyanın üretim deseni yeniden şekillendirilecektir. Washington, ticaret savaşları sürecinde büyük kayıplar yaşarken, yara almadan savaştan çıkmak istiyorsa hayal gücünün isyan etmesine izin vermiş olmalı.

Bugünün üretim dünyasında, hiçbir ülke Çin'i marjinalleştiremez. Hangi ülke zorla Çin ile ekonomik bağlarını keserse, sadece kendine zarar verir.

ABD durmaksızın ticaret savaşı hakkında açıklamalar yapıyor. Çin'in kapsamlı teknolojik ve endüstri yetenekleri ve pazarı genişlemeye devam ettiği sürece, Çin'e ekonomik olarak yaptırım uygulamak isteyenlerin ekonomisi zarar görecektir.

Kaynak: Global Times