Çin: ABD'nin Taiwan'a silah satışına şiddetle karşı çıkıyoruz

Çin: ABD'nin Taiwan'a silah satışına şiddetle karşı çıkıyoruz

Çin Dışişleri Bakanlığı, Washington'ın Çin'in Taiwan bölgesine silah satış planına şiddetle karşı çıktıklarını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Çin'in Taiwan bölgesine 600 milyon dolar tutarında insansız keşif uçağını satmayı planladığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ABD'nin Taiwan'a silah satışının Tek Çin ilkesine ve iki ülke arasında imzalanan üç ortak bildiriye aykırı olduğunu belirtti.

Beyaz Saray'ın, Çin'in egemenliği ile güvenlik çıkarlarına ciddi şekilde zarar veren bu girişiminin uluslararası ilişkilerin temel kurallarına da aykırı olduğuna işaret eden Sözcü, Çin'in buna şiddetle karşı çıktığını vurguladı.

Sözcü, "Taiwan meselesi Çin'in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü doğrudan ilgilendirmekte ve Çin'in kritik çıkarlarını teşkil etmektedir. Çin'in ulusal egemenliğini ve güvenlik çıkarlarını koruma kararlılığı sarsılmazdır. Washington'ı Çin-ABD ilişkilerine zarar vermeyi ve Taiwan'a silah satmayı durdurmaya çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.