Çin: ABD'nin sözde basın özgürlüğü suçlamaları asılsız

Çin: ABD'nin sözde basın özgürlüğü suçlamaları asılsız

Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Çin'de artık açık ve bağımsız haber yapma imkânı bulunmadığı yönündeki iddialarına tepki gösterdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, dün Twitter'de yaptığı paylaşımda, Çin'i yıllardır ABD'li gazetecilerin Çin'e dönmelerine izin verme ve ABD'li basın kuruluşlarına normal faaliyetlerini sürdürme özgürlüğünü tanıma, yabancı gazetecilere gözdağı vermeyi ve onları taciz etmeyi bırakma konularında ikna etmeye çalıştıklarını savundu. Sözcü, ayrıca Çin'de artık açık ve bağımsız şekilde haber yapma imkânı bulunmadığını da iddia etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında bu iddiaları değerlendirdi.

ABD'nin suçlamalarının asılsız olduğunu, bahsedilen sorunların hiç yaşanmadığını belirten Sözcü, "Çin'in ABD'ye yönelik aldığı karşılık tedbirlerinden dolayı Çin'den ayrılan ABD'li gazetecilerin dışında, Çin'de bulunan hangi ABD'li basın kuruluşunun normal faaliyetlerini sürdürme özgürlüğü olumsuz etkilenmiş? Hangi ABD'li gazetecinin Çin'e dönmesi olumsuz etkilenmiş?" ifadelerini kullandı.

Yabancı basın kuruluşlarından gazeteciler için Çin'de haber yapma ortamının açık ve özgür olduğunu, gazetecilerin yasalara uygun şekilde haber yapma haklarının güvence altına alındığını kaydeden sözcü, Çin hükümetinin ülkede bulunan yabancı medya kuruluşlarına çeşitli haber fırsatları da sağladığını belirtti.

Sözcü, "Eğer ABD'nin iddia ettiği gibi sözde gözdağı ve tacize maruz kalıyorlarsa, neden Çin'de halen bu kadar çok yabancı gazeteci bulunuyor? Eğer Çin'de açık ve bağımsız şekilde haber yapma imkânı yoksa, Çin'deki yabancı basın kuruluşları Çin'le ilgili nasıl bu kadar zengin ve çeşitli haberler yapabiliyorlar?" dedi.

Çin'in dışa açılma politikasının değişmediğini ve değişmeyeceğini vurgulayan sözcü, yabancı basın kuruluşlarının ve gazetecilerin Çin'de yasalara uygun bir şekilde habercilik faaliyetlerini sürdürmelerini olumlu karşıladıklarını, onlara kolaylık ve yardım sağlamaya devam edeceklerini ifade etti.

Sözcü Zhao Lijian, ayrıca "Çin'e yönelik ideolojik ön yargılara karşı çıkıyoruz. Sözde basın özgürlüğü bahanesiyle yalan haberler yapılmasına ve basın meslek ahlakına aykırı davranışlara karşı çıkıyoruz." dedi.