Çin ABD'nin Beijing Büyükelçisi'ni bakanlığa çağırdı

Çin ABD'nin Beijing Büyükelçisi'ni bakanlığa çağırdı

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zheng Zeguang, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi'nde Hong Kong'la ilgili sözde yasa tasarısının onaylanmasından dolayı dün ABD'nin Beijing Büyükelçisi Terry Branstad'ı bakanlığa çağırdı.

Zheng, Büyükelçi'ye, ABD Kongresi'nde sözde "Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası" başlıklı tasarının onaylanmasından dolayı ABD nezdinde ciddi girişimlerde bulunduğunu ve kararın şiddetle protesto edildiğini belirtti.

Zheng Zeguang, ABD'den hatalarını derhal düzeltip, Hong Kong'a ve Çin'in iç işlerine müdahaleyi durdurmasını istediklerini vurguladı.

Hong Kong'un Çin'e ait olduğunu ve Hong Kong işlerinin Çin'in iç işleri anlamına geldiğini belirten Zheng, hiçbir yabancı ülkenin herhangi bir müdahale hakkına sahip olmadığına işaret etti.

ABD Kongresi'nde söz konusu tasarının onaylanmasının, Çin'in iç işlerine yönelik alenen bir müdahale olduğunu dile getiren Zheng, ABD'nin Hong Kong'da kaos yaratmayı hedefleyen şiddet yanlılarına destek girişimlerinin uluslararası yasalar ile ilişkilerin temel ilkelerine ciddi şekilde aykırı düştüğünü ifade etti. Zheng, Çin'in bundan büyük hoşnutsuzluk duyduğunu ve karara tamamen karşı çıktığını kaydetti.

Zheng, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Çin'in devlet egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını savunma, 'Bir Ülke, İki Sistem' ilkesini izleme ve yabancı güçlerin Hong Kong işlerine yönelik müdahalesine karşı çıkma konularındaki kararlılığı değişmeyecek. ABD'den durumu doğru değerlendirip, hatalarını derhal düzelterek, söz konusu yasanın kanunlaşmasını engellemesini ve Hong Kong işleri ile Çin'in iç işlerine yönelik her türlü müdahale girişimini durdurmasını talep ediyoruz. Aksi halde bu durumdan kaynaklanacak bütün sonuçların sorumluluğunu ABD üstlenecek."