Çin, ABD'li gazetecilere yönelik “karşılık tedbirine” başvurulduğu iddiasını yalanladı

Çin, ABD'li gazetecilere yönelik “karşılık tedbirine” başvurulduğu iddiasını yalanladı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin'in Washington'ın Amerikalı gazetecilere yönelik "karşılık tedbirleri" uyguladığı iddiasını yalanladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı tarafından kısa süre önce yapılan açıklamada, Çin Dışişleri Bakanlığı'nın ABD'nin Beijing Büyükelçiliği'ne ABD'li gazetecilerin basın kartlarının uzatılmasının reddedildiğini, bunun ABD'nin ilgili girişimlerine "karşılık olarak alınan bir tedbir" olduğunu bildirdiği kaydedildi.

Zhao Lijian, günlük basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın ilgili açıklamasının gerçekleri yansıtmadığını, CNN'de çalışan personel dâhil ABD'li basın mensuplarının basın kartlarının uzatılmasına ilişkin işlemlerin yapılmakta olduğunu, ilgili basın mensuplarının, basın kartlarını almadan önce Çin'deki çalışmalarının ve yaşamlarının durumdan hiçbir şekilde etkilenmeyeceğini söyledi. Zhao, bu durumu ABD'ye resmi olarak bildirdiklerini de belirtti.

Zhao Lijian, ABD'nin bir süredir Çinli basın kuruluşlarına yönelik siyasi baskılarını durmaksızın tırmandırarak, histerik bir boyuta ulaştırdığına dikkat çekti.

Zhao, "ABD'nin Çinli gazetecilere verilen vize süresini 3 ay kadar azaltmasına rağmen, Çin, samimiyet göstererek itidalli davranmayı tercih etti ve şu ana kadar ilgili karşı tedbirlere başvurmadı. ABD, 60'tan fazla Çinli gazeteciyi sınır dışı edip, 20'yi aşkın gazetecinin vizesinin uzatılmasını reddederken, Çin aynı sayıda ABD'li gazeteciyi sınır dışı etmedi. İki ülkenin basın mensuplarıyla ilgili soruna dair yürütülen görüşmelerde ABD, Çin'in meşru kaygılarını ve taleplerini göz ardı etmenin yanı sıra, Çinli gazetecilerin vizelerinin uzatılması sorunundan yararlanarak, Çinli basın mensuplarını rehine olarak görerek, Çin üzerinde aşırı baskı uygulamaya çalışıyor." ifadelerini kullandı.

ABD yönetiminin Çin'in normal ve meşru taleplerine cevap vererek, ülkedeki tüm Çinli gazetecilerin vize sürelerini uzatması çağrısında bulunan Çinli sözcü, ABD'nin bu yolda devam etmesi durumunda, Çin'in gerekli ve haklı karşılıkları vermek zorunda kalacağının altını çizdi.