Çin: ABD yalan beyanatlarına son vermeli

Çin: ABD yalan beyanatlarına son vermeli

Çin Dışişleri Bakanlığı, Mike Pompeo'nun Çin'e yönelttiği gerçeklere uymayan suçlamalara tepki gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bugün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Çin Komünist Partisi'nin ABD'nin Çin'e karşı adil ve eşit şekilde davranmadığından şikâyet ederek, Çin'in Washington Büyükelçisi'nin ABD medyasında özgürce makale yayımlayabildiğini, ancak Halkın Günlüğü gazetesinin ABD'nin Beijing Büyükelçisi'nin makalesini yayımlamayı reddettiğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında Pompeo'nun açıklamasını değerlendirdi.

Zhao, "Her şeyden önce, Çin'in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai'nin öteden beri iki ülke ve iki ülke halkları arasındaki dostane iletişimi ve iş birliğini hızlandırmaya çalıştığını, ABD hakkında hiçbir zaman yalan beyanlarda bulunmadığı gibi, ABD'nin sistemini karalamadığını ve ABD'nin iç işlerine müdahale etmediğini belirtmek isterim. Büyükelçi Cui'nin ABD medyasında makale yayımlaması ya da onlara röportaj vermesi, ABD medyasının gönüllü bir eylemidir ve bu taraflar arasındaki eşitlik ve karşılıklı saygı ruhuyla yapılan iletişimin sonucudur." ifadelerini kullandı.

Halkın Günlüğü gazetesinin Pompeo'nun suçlamalarına gerekli yanıtı vererek bu iddiaları kınadığını hatırlatan sözcü, "26 Ağustos'ta ABD'nin Beijing Büyükelçiliği, Halkın Günlüğü'ne 4 Eylül'den önce büyükelçinin imzasını taşıyan bir makale yayımlamak istediklerini bildirdi. ABD'nin Beijing Büyükelçiliği, makalenin tam metin olarak ve hiçbir değişiklik yapılmaksızın yayımlanmasını, bu talebe 27 Ağustos'ta, yani ertesi gün cevap verilmesini istedi. Söz konusu makale, Çin'e yönelik saldırı ve karalamalarla dolu. 27 Ağustos'ta, yani Halkın Günlüğü gazetesinin söz konusu makaleyi incelediği esnada, ABD Asya Pasifik İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Washington'daki Çin Büyükelçiliği nezdinde girişimde bulunarak, sözde kaygılarını dile getirdi." dedi.

Sözcü Zhao, "Burada bulunan yabancı basın kuruluşlarına mensup gazeteci arkadaşlara sormak istiyorum: Çin hükümeti, bugün size ABD gibi gerçekleri çarpıtan ve ülkenize saldıran bir makale verse, sizden hemen yarın bir cevap vermenizi ve makaleyi tam metin olarak yayımlamanızı istese, bunu yapabilir misiniz?" diye konuştu.

Çinli sözcü, ABD'li basın kuruluşları ve herhangi bir ülkenin basın kuruluşları gibi Halkın Günlüğü'nün de kendilerine verilen bir makalenin yayımlanıp yayımlanmayacağına karar verme hakkı bulunduğunun altını çizdi.

Sözcü Zhao, ABD'den yalan beyanatlarda bulunmaya son vererek zorbalıktan vazgeçmesini, somut eylemlerle basın özgürlüğüne saygı göstermesini talep ettiklerini sözlerine ekledi.