Çin: ABD, nükleer silahsızlanma konusundaki sorumluluklarını üstlenmeli

Çin: ABD, nükleer silahsızlanma konusundaki sorumluluklarını üstlenmeli

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) dünyanın en büyük nükleer gücüne sahip ülke olarak nükleer silahsızlanma konusundaki özel ve öncelikli sorumluluklarını etkin bir şekilde üstlenmesi gerektiğini söyledi.

Hua Chunying, Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında, ABD'nin Los Alamos Ulusal Laboratuvarı'nda nükleer sızıntı meydana geldiğine dair haberleri değerlendirdi.

Sözcü, dünyanın en büyük nükleer silah deposuna sahip ABD'nin hâlâ nükleer silahların modernizasyonunu aktif şekilde artırırken, yeni nükleer silah türleri geliştirdiğini ve mutlak stratejik güvenlik üstünlüğü arayışında olduğunu belirtti.

Hua, ABD'nin söz konusu eylemlerinin küresel stratejik istikrarı tehdit etmenin yanı sıra, potansiyel nükleer güvenlik risklerini de artırdığını vurguladı.

Çinli sözcü, ABD'nin nükleer silahsızlanma konusundaki özel ve öncelikli sorumluluklarını yerine getirmesi, küresel stratejik istikrarı güçlendirmek için somut adımlar atması gerektiğini sözlerine ekledi.