Çin: ABD'nin sözde “temiz ağı”, aslında “zorlayıcı işlem”dir

Çin: ABD'nin sözde “temiz ağı”, aslında “zorlayıcı işlem”dir

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) sözde "temiz ağı"nın aslında gönülleri kazanamayan "zorla ticaret yaptırma" hamlesinin başka bir adı olduğunu ve bunun giderek daha fazla ülkenin tepkisini çekeceğini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 23 Aralık'ta bir kez daha Twitter aracılığıyla Çin'in 5G yapısını karalayan paylaşımlar yaptı.

İlgili soruları yanıtlayan Sözcü Wang, "Bazı ABD'li siyasetçilerin ulusal güvenlik kavramını genişlettiklerine ve belirli yabancı şirketleri bastırmak için ulusal gücü kötüye kullandıklarına defalarca işaret ettik. Onların amacı, ABD'nin bilim ve teknoloji alanındaki tekelini korumaktır. Bu tipik bir ekonomik zorbalık eylemidir ve piyasa rekabeti ilkelerinden sapmaktadır, aynı zamanda uluslararası ekonomik ve ticaret kuralları, küresel endüstriyel zincirlerin ve tedarik zincirlerinin istikrarını etkiledi." ifadelerini kullandı.

Wang, Avrupa basınında yer alan haberlerde, ABD'nin Çin'e yönelik yaptırımlarının "önce ABD" politikasının yansıması olduğunu ve Avrupa'nın ABD ile Çin arasında seçim yapma niyetinde olmadığını hatırlattı.

Baskı ve zorbalığın Çinli işletmelerin gelişmesini ve büyümesini durduramayacağını vurgulayan Sözcü, şu anda Çin'in toplam 718 bin tane 5G baz istasyonu kurarak dünyanın en büyük 5G ağı kurduğunu kaydetti.

Öte yandan, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bugünkü basın toplantısında bazı yabancı basın kuruluşlarında yer alan "Çin'in nükleer enerji iş birliği için daha fazla şart öne sürmesinden ötürü, Çin-AB Yatırım Anlaşması müzakerelerinin bazı engellere uğradığına dair haberin asılsız olduğuna işaret etti.

Sözcü Wang, "Çin-AB Yatırım Anlaşması müzakereleri sorunsuz ilerliyor." dedi.