“Çin-ABD iş birliği, iklim değişikliğiyle mücadeleye yön verebilir”

“Çin-ABD iş birliği, iklim değişikliğiyle mücadeleye yön verebilir”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Çin ile Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) iklim değişikliğiyle mücadeleye birlikte öncülük etmesini umduğunu söyledi. 

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, CGTN'ye verdiği özel röportajda, Çin'in iklim değişikliğiyle mücadeleye nasıl öncülük ettiğini ve Biden döneminde Çin-ABD ilişkilerinin muhtemel seyrini değerlendirdi. 

Guterres, iklim değişikliği tehlikesiyle ilgili olarak, sadece birkaç ülkenin Paris Anlaşması'nda verilen taahhütlere saygı göstermesinin moral bozucu olduğuna işaret etti. 

"Yüksek bedeller ödeyen, yoksul ülkelerdeki yoksul halk." ifadesini kullanan Guterres, tüm ülkelere 2050 yılını beklemek yerine, iklim değişikliğiyle mücadele etmek için acilen harekete geçme çağrısında bulundu. 

Paris Anlaşması'nda 2050'ye kadar karbon nötrlüğü elde etme hedefi ortaya koyulmuştu. 

Guterres, iklim değişikliğiyle mücadele sürecinde önemli bir rol oynayan Çin'in, Paris Anlaşması'nın yerine getirilmesi için hayati önemde olduğunu kaydetti. 

Çin'in uluslararası iş birliğine öncülük etmesinin beklendiğine işaret eden BM Genel Sekreteri Guterres, Kuşak ve Yol İnisiyatifi gibi programlar aracılığıyla daha fazla gelişmekte olan ülkenin iklim değişikliğiyle mücadeleye katılmasının sağlanmasını arzuladığını dile getirdi. 

Çin ve ABD'nin iş birliği yaparak diğer ülkeler ve uluslararası örgütlerle birlikte iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı yapmasını ve "gezegeni kurtarmasını" temenni ettiğini kaydeden Guterres, küresel dayanışmanın iklim anlaşmasının yerine getirilmesi için büyük önem taşıdığının altını çizdi.