Çin: ABD içişlerimize karışmamalıdır

Çin: ABD içişlerimize karışmamalıdır

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi tarafından Çin ile ilgili olumsuz içerikler içeren bir yasa tasarısının kabul edilmesine yanıt olarak yaptığı açıklamada, Çin'in buna kararlılıkla karşı çıktığını ve ABD'yi, Çin-ABD iş birliği ve ikili ilişkilerin genel durumuna daha fazla zarar vermemek için Çin'in iç işlerine müdahale etmeyi bırakmaya çağırdığını belirtti. .

Edinilen bilgilere göre, ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi kısa süre önce "Tibet'e Yönelik Politika ve Destek Yasa Tasarısı" ve "Taiwan Teminat Yasa Tasarısı" dâhil Çin ile ilgili olumsuz yasa tasarılarını ile Hong Kong'e ilişkin olumsuz maddeleri içeren 2021 Mali Yılı Kapsamlı Ödenek Yasası ve Covid-19 Yardım Yasası'nı onayladı.

Sözcü Wang, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, "Tibet, Taiwan ve Hong Kong"'a ilişkin meseleler Çin'in egemenliği ve toprak bütünlüğüyle ilgilidir, tamamen Çin'in iç işleridir ve dış güçlerin müdahalesine izin verilemeyecek konulardır. Çin hükümeti ulusal egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını koruma kararlılığındadır. ABD'yi ilgili konuları kullanmayı bırakmaya çağırıyoruz. ABD içişlerimize müdahale etmemelidir ve Çin-ABD iş birliğinin ve ikili ilişkilerin genel durumuna daha fazla zarar vermemek için Çin'i hedefleyen ve Çin'in çıkarlarına zarar veren olumsuz içeriklerin bulunduğu yasaları yürürlüğe koymamalıdır." dedi.