Çin: ABD Hazine Bakanlığı'nın kararı gerçeklere uyuyor

Çin: ABD Hazine Bakanlığı'nın kararı gerçeklere uyuyor

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanlığı'nın Çin'i Döviz Manipülatörü Listesi'nden çıkarmasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Geng Shuang günlük basın toplantısında, ABD'nin yeni kararının gerçeklere ve uluslararası toplumdaki geniş fikir birliğine uygun olduğunu söyledi.

Geng Shuang, "Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yeni yapılan değerlendirmenin sonucuna göre, Renminbi'nin kur seviyesi genel bakımdan ekonomik temele uygun. Bu, Çin'e yönelik döviz manipülatörü şeklindeki iddianın çürütüldüğü anlamına geliyor. İkincisi, Çin, sorumlu bir büyük ülke olarak, rekabet amacıyla para değerini düşürmediğini ve ticaret anlaşmazlığı gibi dış müdahaleleri göğüslemek için kuru kullanmadığını ve kullanmayacağını defalarca yineledi. Çin kur piyasasındaki reformu kararlılıkla derinleştirerek, Renminbi kurunu makul ve istikrarlı bir seviyede koruyacak." dedi.

ABD Hazine Bakanlığı'nın dün yayımladığı döviz kuru politikalarının incelendiği 6 aylık rapora göre, geçen ağustos ayında Döviz Manipülatörü Listesi'ne eklenen Çin listeden çıkarıldı.