“Çin-ABD ekonomik ilişkileri keyfi olarak kesilemez”

“Çin-ABD ekonomik ilişkileri keyfi olarak kesilemez”

Çin Ticaret Bakanlığı, Çin ve ABD arasındaki ekonomik bağlarının keyfi olarak kesilemeyeceğini belirtti.

Bakanlık Sözcüsü Gao Feng dün düzenlenen basın toplantısında, Washington yönetiminin ABD'li işletmelere Çin'den çekilerek, alternatif aramaları talimatını değerlendirdi.

Gao Feng, iki ülke arasındaki ekonomik bağların zorla koparılması durumunda hem ABD'li işletmeler ile ABD halkının çıkarlarının zedeleneceğini, hem de küresel endüstri ve tedarik zincirlerine tehdit oluşturularak, uluslararası ticaret ile dünya ekonomisinin tehlikeye sokulacağını kaydetti.

Çin-ABD ekonomik ve ticari ilişkilerinin karşılıklı ve ortak kazanca dayalı olduğuna dikkat çeken Gao, tarafların sıfır toplamlı bir oyunda rakip olmadığının, aksine karşılıklı yarara dayalı ortaklar olduğunun altını çizdi.

Çin'in, ABD dahil dünya ülkelerinden işletmelerin ülkeye yatırım yapmasını ve ticari faaliyetlerde bulunmasını memnuniyetle karşıladığını kaydedn Gao, bunun için de elverişli bir ticari ortam hazırlayacaklarını ifade etti.

Yabancı doğrudan yatırımlarda küresel çapta son 3 yıldır düşüş yaşanmasına rağmen, Çin'de yılın ilk 7 ayında yeni kurulan yabancı sermayeli işletmelerin sayısı 24 bini buldu. Ayrıca, Çin'de fiilen kullanılan yabancı sermaye miktarı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,3 artarak, 530 milyar yuanı açtı.