Çin: ABD Çinli işletmelere siyasi baskıyı durdurmalı

Çin: ABD Çinli işletmelere siyasi baskıyı durdurmalı

Çin, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) ekonomik sorunları siyasileştirmemesi ve Çinli işletmelere karşı siyasi baskı yapmayı derhal durdurması gerektiğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğu gerekçesiyle ABD'li birey ve şirketlerin Çin merkezli mobil uygulamalar olan TikTok ve WeChat ile herhangi bir iş yapmasını yasaklayan kararnameyi dün imzaladı. Kararnamenin 45 gün sonra yürürlüğe gireceği belirtildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, günlük basın toplantısında gelişmeyi değerlendirdi.

Sözcü Wang, ilgili Çinli şirketlerin piyasa ilkeleri ile uluslararası kurallar doğrultusunda ABD'de ticari faaliyetler yürütmekte olduğuna ve yerel yasalarına göre hareket ettiklerine dikkat çekti.

ABD'nin ulusal güvenlik bahanesiyle gücünü kötüye kullandığına işaret eden Sözcü Wang, Washington'ın yasa dışı şekilde Amerikalı olmayan işletmelere siyasi baskı uyguladığını, alenen yapılan bu zorbalığa Çin'in kararlılıkla karşı çıktığını vurguladı.

Wang, ABD'li vatandaşların çoğunluğu ve uluslararası toplumun Washington'ın söz konusu girişimlerini eleştiri yağmuruna tuttuğunu dile getirdi.

Sözcü Wang, ABD yönetiminin, vatandaşlarının ve uluslararası toplumun sesine kulak vererek, mevcut hatalarını düzeltmesi, ekonomik sorunları siyasileştirmemesi ve Çinli işletmelere siyasi baskı yapmayı durdurması gerektiğini söyledi.