Çin-ABD askeri bağları neden önemli?

Çin-ABD askeri bağları neden önemli?

Çin Halk Kurtuluş Ordusu, Askeri Deniz Çalışmaları Araştırma Enstitüsünden Zhang Junshe Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Savunma Bakanı Wei Fenghe ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Mark Esper görüşmesini Global Times gazetesine değerlendirdi. Sizler için alıntılıyoruz:

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Savunma Bakanı Wei Fenghe, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Mark Esper ile Tayland'ın başkenti Bangkok'ta bugün bir araya geldi. ASEAN Savunma Bakanları Toplantısı'na katılan bakanlar savunma ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda fikirlerini paylaştı.

Önceleri, ekonomik ve ticari ilişkiler Çin-ABD ilişkilerinin temel taşını oluşturuyordu. Ancak ABD Başkanı Donald Trump göreve geldikten sonra Washington, Çin'i "Ulusal Güvenlik Stratejisi" hedefi haline getirerek ticaret savaşları ve birçok anlaşmazlığı başlattı.

Mayıs ayında eski Savunma Bakanı Patrick Shanahan ile Shangri-La Diyaloğu'nda görüşen Wei, iki tarafında askeri alanda ilişkilerinin iyi tutulması konusunda hemfikir oldukları söylenmişti. Çin-ABD askeri bağlarını güçlendirmedeki en büyük engel, Washington'un Beijing'in temel çıkarlarına ve önemli güvenlik sorunlarına saygı göstermeye istekli olup olmayacağıdır.

ÇİN ULUSAL ÇIKARLARINDAN TAVİZ VERMEYECEK

Washington'u Taiwan sorununa temkinli ve rasyonel bir şekilde yaklaşmaya çağıran Çin tarafı, Taiwan Boğazı'nın iki yakası arasındaki duruma yeni belirsizlikler eklenmesinden vazgeçilmesi gerektiğinin altını çizdi. Wei Fenghe, görüşmede Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki haklarını koruma konusunda kararlı olduğunu, ABD'yi durumu gerginleştirecek eylemlerden kaçınmaya çağırdıklarını kaydetti.

Bazı ABD'li politika yapıcılar, ulusal bir güvenlik riski oluşturacağına" inandığı için Çin ile ABD arasındaki 12 operasyonel alanda askeri-askeri temasları yasaklıyor. "Ordular arasındaki ilişkilerin iki ülke ilişkilerinin önemli bir parçasını oluşturduğu üzerinde mutabık kalan iki bakan, ordular arasında yürütülecek sağlıklı ve istikrarlı ilişkilerin hem iki ülkeye hem de bölgeye yarar sağlayacağı kanısında.

Şimdiye kadar üst düzey ziyaretler ve değişimler sürüyor, Çin ve ABD'nin savunma birimleri arasındaki Askeri Denizcilik Danışma Anlaşması ve Asya-Pasifik Güvenlik Diyaloğu da dahil olmak üzere istişare mekanizması hâlâ yolunda.

Her iki ülke de istikrarlı bir askeri ilişki kurmayı umuyor. Bu aynı zamanda Çin ile ABD arasındaki genel ilişkinin istikrara kavuşturulmasında olumlu bir rol oynayacaktır.