Çin-AB ilişkilerinde yaklaşan atılım

Çin-AB ilişkilerinde yaklaşan atılım

CGTN / Iram Khan

Çin ve Avrupa Birliği (AB), 7-10 Aralık'ta karşılıklı yatırım anlaşmasını (BIT) oluşturmak için 35. tur görüşmeleri yapacak. Çin ile AB arasındaki ilişki, son iki yılda küresel ticareti kötü yönde etkileyen korumacı mücadelenin büyük ölçüde üstünde kaldı. Çin, şimdi AB'nin en büyük ticari ortağı ve Çin ile AB'nin uzun süredir bekleyen karşılıklı yatırım anlaşmasını imzalamaya hazırlanmaları umut verici bir gelişme.

Anlaşmanın imzalanması, yapılacak görüşmelerden sonra yatırımcılar için eşit şartlar sağlayacak önemli garantilere yol açacağı için ticaret engellerini kaldırmada bir ilerleme olacak. Gelecek haftalarda piyasaya giriş ve sürdürülebilir kalkınma fasıllarında anlaşmaya vardıktan sonra yedi yıldır gösterilen çabalar sonunda meyvesini verecek.

ÇİN, AB'NİN EN BÜYÜK TİCARİ ORTAĞI

BIT'nin devreye girmesinin önündeki beklenmedik zorluk, Covid-19 salgınının ortaya çıkması oldu. Çoğu kişi bunu küreselleşme için bir tehdit olarak görse bile, bu çok taraflılığı desteklemeyi gerektiriyor. Aşının geliştirilmesinde iş birliği haricinde, salgının ekonomik etkisini dengelemede serbest ticareti savunmak da ana etken olacak.

Çin, Covid-19 salgınının yayılmasını başarılı bir şekilde kontrol altına aldığında, iç piyasa hemen toparlandı ve Çin, bu yıl büyüme sağlayan tek büyük ekonomi oldu. Geri dönen tüketim seviyeleri ve açık üretim hatları Avrupalı imalatçıların ayakta kalmasında özellikle yardımcı oldu.

Çin piyasasının kalitesinin sıkıntılı zamanlarda niteliğini sürdürmesi BIT başladığında yatırımcıların yakından izlediği en önemli faydadır. Çin, 2009 yılındaki finansal krizden nispeten zarar görmeden çıkmıştı ve benzer şekilde Covid-19 salgınında da oldu. Çin ile bütünleşecek Avrupa ekonomisi de geçen yılın kayıplarını azaltma yolunda hızla ilerleyecektir.

ÇİN BU YIL BÜYÜME SAĞLAYAN TEK BÜYÜK EKONOMİ

Avrupa ekonomisinin mağdur olduğu diğer bir kaybı da ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin ortaya koyduğu gümrük tarifeleri dalgasından kaynaklandı. Trump, AB'yi bir ortağı ve müttefiki olarak düşünüyordu, ancak sanki bir rakibiymiş gibi AB'ye gümrük tarifesi uyguladı. Sonuç, salgının neden olduğu gerilemenin acı verici şekilde ağırlaşmasıydı.

Bu tür bir tek taraflı hamleyi boşa çıkarmadaki doğru adım, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması'nı (RCEP) Doğu Asya ülkeleri arasında imzalamaktı. Bu büyük serbest ticaret anlaşması Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) tarafından başlatılmasına rağmen, Çin anlaşmanın gerçeğe dönüşmesinde etkili bir rol oynadı ve çok taraflılığa olan taahhüdünü gösterdi. 

AÇILIM SÜRECİ HİÇBİR ZAMAN SONA ERMEYECEK BİR GÖREV

RCEP'den sonra Asya uyumlu bir bölge olarak yükseleceği için, AB ile bağını güçlendirmeye ihtiyaç bulunmaktadır. Burada, Çin'in, iki büyük serbest ticaret bölgesini birleştirmede ve Avrupa ile Asya'ya çeşitlilik sunmada bir köprü görevi görmesiyle birlikte BIT devreye girecek. Tarihi İpek Yolu ve Kuşak Yol İnisiyatifi mirasında, BIT, Çin'i, doğu ve batı arasındaki ticarette dayanak noktası yapacak.

Avrupalı şirketler Çin piyasasındaki varlıklarını genişletmek için bu fırsatı değerlendirmeliler. Çin, açılım sürecinin bir parçası olarak olumsuz yabancı yatırım listesini sürekli olarak kısaltıyor. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in dediği gibi; "Açılım süreci hiçbir zaman sona ermeyecek bir görev". Bu yüzden AB'den gelen şirketlerin rekabetin yeni girişler için uygun olduğu Çin'e girmesi yerindedir.

Avrupalı işletmelerin yakında yapılan Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na (CIIE) ilgilerinin yüksek olduğu görüldü. Onlar, yatırımlarının teminatlı dönüşlerine olan güvenle, son üç yılda CIIE'ye her yıl yüzlerce şirketle katılıyorlar, Çin'deki görünürlükleri artıyor ve fuardan maksimum kâr elde ediyorlar.

Çin-AB BIT ayrıca, Avrupa'nın da karşılıklı olarak Çinli şirketlere açılmasına olanak yaratacak. Anlaşma, Çin teknolojilerinin sınırlamadaki siyasi kararların bazılarının iptal edilmesine ve AB'nin ilişkilerinde bağımsız bir yol çizmesine şans tanıyacak. Çin halkının harcama gücünün artması Avrupa için kazançlı bir alan sağladığı gibi, Avrupa'da Çin için kazançlı bir alan sağlayacak. Çinli firmaların büyümesi ve girmelerine kolaylık sağlanmasıyla, Avrupa, yabancı doğrudan yatırım için destek elde edebilecek ve rekabetçi maliyetle teknolojik ilerlemelerden kazanacak.

ÇİN VE AB YAKLAŞIK 45 YILDIR SAĞLIKLI DİPLOMATİK İLİŞKİ SÜRDÜRDÜ

En önemli avantaj Avrupa'nın, Çin'in, yeni çağ ulaştırma ve endüstriyel ağların temeli olan yüksek hızlı iletişim teknolojisi 5G'deki olağanüstü ilerlemesini elde etmesi olacak. Daha da önemlisi dünyada ticaret kanalını açık ve gelişmeye devam ettirmek gerekiyor.

Çin ile AB, yaklaşık 45 yıldır sağlıklı diplomatik ilişkilerini sürdürdüler. Bunun yanı sıra son on yıllarda Çin, fikri mülkiyet haklarını koruyan ve hukukun egemenliği temelinde piyasa ekonomisini ilerleten yasal zeminle iş ortamını düzeltti. Sadece bu yıl Dünya Bankası'nın İş Yapma Kolaylığı Raporu'na göre, 15 basamak birden atlayarak küresel sıralamada 31. sıraya yerleşti.

BIT görüşmelerinin tamamlanma safhasına girmesiyle birlikte yanıltıcı söylentiler doğal bir olay olacak. Farklılıkları artırmak yerine yakınlaşmalar bulmaya devam etmeye odaklanılırsa, bu anlaşma, karşılıklı güveni ve Çin ile AB arasındaki iş birliğini artırmada en büyük katalizörlerden biri olduğunu kanıtlayacak.