Çin, 50 kente 50 bini aşkın 5G baz istasyonu kuracak

Çin, 50 kente 50 bini aşkın 5G baz istasyonu kuracak

Çin Sanayi ve Bilişim Bakanlığına bağlı Bilişim ve Haberleşme Dairesi, bu yıl ülkenin 50 kentinde 50 bini aşkın 5G baz istasyonunun kurulmasının planlandığını duyurdu.

Duyuru, 2019 Akıllı Çin Exposu kapsamında bugün düzenlenen 5G Akıllı Gelecek Zirvesi'nde yapıldı.

Sanayi ve Bilişim Bakanlığı 6 Haziran'da China Telecom, China Mobile, China Unicom ve Çin Radyo ve Televizyon İdaresi olmak üzere 4 kuruluşa 5G'nin ticari kullanımını mümkün kılan ruhsat dağıttı. Böylece Çin'de resmen 5G teknolojisinin ticari kullanımının yaygınlaştırılıp geliştirilmesi aşamasına girildi.

Zirvede verilen bilgilere göre, şimdiye kadar 5G'nin ticari kullanımında gelişme eğilimi korunurken, sektörün endüstriyel ekolojisi de sürekli olgunlaşıyor, 5G şebeke inşası istikrarlı şekilde ilerletiliyor. Plana göre yıl sonuna kadar 50 kentte 50 bini aşkın 5G baz istasyonunun kurulması bekleniyor.

Bilişim ve Bilişim Dairesi Başkanı Han Xia, zirvede yaptığı konuşmada, gelecek aşamada Çin'de ilk olarak gelişmiş, kaliteli ve verimli bir 5G ağının kurulacağını ve bu ağın tüm ülkeyi kapsamasına yönelik çalışmaların hızlandırılacağını belirtti.

İkinci olarak, 5G endüstrisi için yeni bir ekolojinin inşa edileceği ve 5G teknolojisinin diğer sektörlerle kaynaşmasını hedefleyen politikalar ve standartların oluşturulacağı bildirildi. Üçüncü olarak da 5G için gelişme ortamı yaratılacak, 5G ağının kapsamı genişletilecek ve 5G'nin ticari kullanımı yaygınlaştırılacak.

Han Xia ayrıca, Çin'de 5G sektörünün gelişmesine paralel olarak Nokia, Ericsson gibi işletmelerin de Çin'in 5G pazarına katıldığını, böylece yerli işletmelerin uluslararası gelişim sürecinin hızlandırıldığını sözlerine ekledi.