ÇHSDK üyeleri: Çin-ABD iş birliği dünya için faydalı

ÇHSDK üyeleri: Çin-ABD iş birliği dünya için faydalı

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) 13. Ulusal Komitesi 3. Toplantısı Beijing'de devam ediyor.

Toplantıya katılan çok sayıda ÇHSDK üyesi, Çin ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki gerginliğin salgın döneminde artmasına rağmen, iş birliğinin hem iki ülke hem de tüm dünya halklarının ortak çıkarlarına uyduğunu belirtti.

Aynı zamanda ÇHSDK üyesi olan Peking Üniversitesi Çin-ABD Halklar Arası Temas Enstitüsü Başkanı Jia Qingguo, basına verdiği demeçte, Covid-19 salgınının patlak vermesinden bu yana geçen süre içinde ABD'li bazı siyasetçilerin Çin ile iş birliği yapmak yerine, salgınla mücadeledeki başarısızlıklarının sorumluluğunu Çin'e atmaya ve Çin'i karalamaya çalıştıklarını vurguladı.

Jia Qingguo, "Günümüzde, küresel sınamaların hemen hemen hepsinin üstesinden gelinmesi için Çin ile ABD arasında koordinasyona ihtiyaç duyuluyor. Uzun vadede, Çin ve ABD arasındaki iş birliği geniş bir ufka sahip." dedi.

ÇHSDK üyesi ve Çin Sosyal Bilimler Akademisi ABD Enstitüsü araştırmacılarından Zhao Mei, karşılıklı bağımlılığın artmasının ve ortak kalkınmanın tüm dünyanın çıkarına uyduğuna dikkat çekti.

Zhao Mei, "İki ülke arasındaki bağımlılık, ikili ilişkilerin ana eğilimi. Bu nedenle ikili ilişkilerdeki olumsuz unsurları kontrol altına almak için olumlu unsurlardan etkin şekilde faydalanılmalı, koordinasyon ve iş birliğine dayalı Çin-ABD ilişkileri geliştirilmeli." diye konuştu.