Cezayir, 15 yıl sonra ilk kez ABD Savunma Bakanı'nı ağırladı

Cezayir, 15 yıl sonra ilk kez ABD Savunma Bakanı'nı ağırladı

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Kuzey Afrika turunu sürdüren Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Mark Esper'i kabul etti. Ülkeyi, en son 15 yıl önce dönemin ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in ziyaret ettiği bildirildi.

Cezayir devlet televizyonunun haberine göre, Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun, ülkesini ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Esper ve beraberindeki heyetle başkent Cezayir'de görüştü.

Görüşmeye Cezayir Genelkurmay Başkanı Said Şangariha, Cumhurbaşkanlığı Divanı Başkanı Nureddin Bağdad ve Ordu Dış Güvenlik Direktörü Yusuf Buzeyt'in yanı sıra ABD'nin Afrika Kuvvetleri Komutanlığı (AFRICOM) Komutanı Orgeneral Stephen Townsend katıldı. Görüşmenin detaylarına ilişkin başka bilgi paylaşılmadı.

ABD yayın organı CNN International'ın haberine göre Esper, Tebbun ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Cezayir Cumhurbaşkanı ve ordu komuta kademesiyle görüşmelerinin "çok iyi" geçtiğini, özellikle terörle mücadele gibi alanlarda iki ülke arasındaki iş birliğinin ilerletilebileceğini söyledi.

AFRICOM Komutanı Townsend de görüşmenin ardından yaptığı yazılı açıklamada, terörle mücadelede müttefik niteliğindeki Cezayir ile ilişkileri güçlendirmek istediklerini belirtti.

Cezayir basınında çıkan haberlere göre, en son Donald Rumsfeld'in ziyaret ettiği Cezayir'e 15 yıl aradan sonra ilk defa bir ABD Savunma Bakanı geldi.

Bölge turu kapsamında dün Tunus'ta temaslarda bulunan Esper'in bir sonraki durağı Fas olacak.