Çevre dostu politikaları hızlandırma fırsatı

Çevre dostu politikaları hızlandırma fırsatı

CGTN / Freddie Reidy

Glasgow'un 2020'de BM İklim Değişikliği Konferansı'na ev sahipliği yapma hevesinin yerine Covid-19 vakalarının hastaneleri doldurması bir şekilde aydınlatıcı gelişme. Ancak, küresel salgına rağmen ve belki de onun yüzünden artan küresel sıcaklıkları durdurma mücadelesinde küresel iyimserliğin bir nedeni var.

Paris İklim Anlaşması'nın 5. yıl dönümü geçen hafta çevrim içi bir konferansla, "Climate Ambition Summit" ile kutlandı. Kısa bir zirve olsa da, Kasım 2021'deki BM İklim Değişikliği Konferansı için artan bir ivme kazandırdı.

Paris anlaşması Çin ile ABD'nin anlaşmaya çığır açan bağlılığına dayanırken, son zirveye, 2017'de İklim Anlaşması'ndan çekildiğini ilan eden ABD Başkanı Donald Trump'ın yokluğu damga vurdu.

Ancak, bu önemli gerilemeye rağmen, Başkan seçilen Joe Biden ABD'nin "2035'e kadar karbon ve kirlilikten bağımsız bir eneji sektörü" yaratması azmini ilan ederken anlaşmaya yeniden dönme isteği ile ilgili ipucu verdi.

COVID-19 HÜKÜMETLERE ÇEVRE DOSTU POLİTİKALARI HIZLANDIRMA FIRSATI VERDİ

Belki de bazı çevreler için daha da büyük sürpriz ve önem Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in bu yıl Çin'in 2020'da karbon nötr olacağını açıklaması oldu. Dünyanın ikinci büyük ekonomisinin böyle bir yükümlülüğü üstlenmesi, 2 derecenin üstündeki sıcaklık artışını önlemek bakımından büyük önem ve anlama sahip.

Covid-19 hükümetlere çevre dostu politikaları hızlandırma fırsatı verdi. Salgınla mücadele için gereken finansal müdahale, daha muhafazakâr hükümetlerin genellikle karşı çıktıkları çok büyük altyapı projelerinin ve kamu sektörü harcamalarının önünü açtı. Bunun sonunda, bu proje ve harcamalar sendeleyen ekonomileri uzun dönemli faydalarla teşvik etti.

 Örneğin, BM İklim Değişikliği Konferansı'nın ev sahibi İngiltere'de Başbakan Boris Johnson, 250 binden fazla iş yaratan bir "yeşil sanayi devrimi" açıkladı. Yenilenebilir enerji kaynaklarını güçlendirmeyi amaçlayan projelerin başarısı dünyadaki en büyük deniz içindeki rüzgâr enerjisi çiftliklerinin kurulmasına yol açacak.

Johnson, korona aşılarının Çin'de, Avrupa'da ve Rusya'da geliştirilmesinin de ortak bir tehditle karşılaşıldığında küresel tehditleri yenme kabiliyetini gösterdiğini belirtti. Başbakan "Birlikte bilimsel gelişmeleri bütün gezegenimizi -biyosferimizi- daha kötü, koronavirüsten de yıkıcı tehditlere karşı korumak için kullanabiliriz." dedi.

"BÜYÜK ÖLÇEKTE EYLEM" İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI MÜCADELEYİ GEREKTİRİYOR

2006 Stern Review, iklim değişikliğini inkâr etme ya da etkilerine uyum sağlamaya karşı iklim değişikliğini engellemenin faydalarını belirlediği için, çok taraflı çözümler hayati öneme sahip. Ancak küresel hedeflerin yasal destekleri ile birlikte, bazı ekonomilere diğerlerinin aleyhine yarar sağlamak için manipülasyonlar yapılması ihtimali var.

Japonya 2020'de karbondan bağımsız olacağını ilan etti, ama Avrupa Birliği'nin (AB) belirlediği iklim hedeflerinin korumacı politikaları gizlemek için kullanabileceğinden endişe duyduğunu da bildirdi. Japonya otomotiv alanında hibrid teknolojide dünya lideri. Ama AB gelecekte bütün hibrid ile benzinli araçları yasaklayacağı ve sonundaki karbon izinden bağımsız olarak sadece elektrikli araçları tek seçenek olarak bırakacağının sinyalini verdi; tamamen elektrikli araçlar Avrupa'nın BMW, PSA ve VW gruplarının favori stratejisi.

Suntory Group'un CEO'su ve Japonya Ekonomik ve Mali Politikalar Konseyi Üyesi Takeshi Niinami, "AB'nin öngördüğü, düzenlediği ve kararlaştırdığı kuralların küresel bir standart haline gelmesinden çok korkuyoruz." dedi.

İNGİLTERE HEDEFİNİ YÜZDE 68 OLARAK BELİRLEDİ

İngiltere AB'nin yüzde 55'lik karbon azaltma hedefine karşı kendisinin hedefini yüzde 68 olarak belirledi. Çin'in hedefi daha normal görünebilir ama Çin'in kendi hedefini yakalaması için gereken hız daha fazla iddialı olmayı ve saldırgan yeniden yapılanmayı gerektiriyor. Charles Michel "Avrupa'nın iklim değişikliğine karşı mücadelede lider olduğunu" ilan edebilir ama Yeşil Barış'tan Sebastian Mang "kanıtların bu gecikme AB'nin zaten başarması beklenen salım azaltımlarına bakılırsa bu anlaşma çok az bir iyileşme olduğunu gösterdiği"ni belirtti.

Bu dengesizlikler, bireysel ve bölgesel gereksinimleri kabul eden ve bunları daha geniş bir çevresel etki değerlendirmesi içine yerleştiren BM İklim Değişikliği Konferansı'nın çerçevesini inşa etme konusunda İngiltere ile AB için büyük bir zorluk oluşturuyor.

Bu arada, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, "yeşil atağın" ekonomik avantajlarının propagandasını yapıyor ve bu görüş Paris Anlaşması'ndan bu yana görülen en büyük ideolojik gelişme. Bir zamanlar çevre politikalarının kaynakların israfı gibi görülürken, şimdi ekonomik fırsatlar olarak görülüyorlar.

Boris Johnson, BM İklim Değişikliği Konferansı öncesi niyet beyanı olarak şu görüşü ifade etti:

"Bizim liderler olarak eylemlerimizi ürkeklik ve ihtiyat belirlememeli, gerçekten büyük ölçekteki bir azim belirlemelidir."