Canberra'nın düşmanca tavrı

Canberra'nın düşmanca tavrı

China Daily

Avustralya'da şahin siyasetçiler ve medya sürekli olarak Çin hakkında yalanlar uydurup ülkeye karşı nefreti körüklerken, Avustralya'da öne çıkan Soğuk Savaş zihniyeti ve ideolojik ön yargı, iki ülke arasındaki ilişkilere açıkça zarar veriyor.

İkili ilişkileri kötüleştirme ve halkı yanıltma sorumluluğundan kaçınan bazı kötü niyetli Avustralyalılar, Çin'in bazı Avustralya ihracatları üzerindeki kontrol önlemlerinin "ekonomik baskı" olduğunu iddia ederek ve hatta Çin'i ekonomik bağları silah gibi kullanmakla suçlayarak Çin tarafına suç attı.

Avustralya'nın kurban gibi gösterilmesi hem gülünç hem de boşuna. Gerçekler kelimelerden daha etkilidir. Herhangi bir tarafsız gözlemci, Beijing ile iş birliği için siyasi ve ekonomik dayanakların tek başına altını oyanın Canberra olduğunu görebilir.

BOZULAN İLİŞKİLERDEN AVUSTRALYA SORUMLU

Yeni koronavirüs salgını dünyanın birçok yerinde şiddetlenirken, Çin gümrük denetimi, teftiş ve karantina standartlarını güçlendirmede tamamen haklı ve önlemleri uluslararası uygulamalar ile iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasına tam olarak uyuyor. Bu güvenlik önlemleri Avustralya'ya karşı "misilleme" önlemleri değildir ve "ayrımcı" olarak etiketlenmemelidir. Çin'i kötü niyetli olarak değerlendiren Avustralyalılar, kendi ülkelerinin ticaret ile yatırım konularını siyasallaştırmak ve Çinli şirketlere haksız muamele etmek için neler yaptığına bakmalıdır.

Çin'den 2018'den bu yana gelen 10'dan fazla yatırım programı, "ulusal güvenlik endişeleri" bahanesiyle Avustralya tarafından reddedildi ve bu, ilgili Çinli şirketler için büyük kayıplara neden oldu. Avustralya ayrıca, ulusal güvenlik tehdidi oluşturduklarını iddia ederek Çinli şirketlerin 5G ağına dâhil edilmesini yasakladı.

CANBERRA'NIN DÜŞMANCA TAVRI

Avustralya, ikili serbest ticaret anlaşmasındaki taahhütlerinden saparak, son yıllarda Çin'in Avustralya'dan gelen mallarla ilgili bu tür dört davasının tam tersine, Çin üretimlerine karşı 106 anti-damping ve sübvansiyonla mücadele soruşturması başlattı. Canberra siyasi arenada, Hong Kong Özel İdari Bölgesi ile Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi gibi Çin'in temel çıkarlarına giren ve başlıca endişelerini oluşturan çeşitli konularda Beijing'e karşı giderek daha ses çıkarıyor ve düşmanca davranıyor. Salgın nedeniyle Çin'i lekelemeye başvurduğundan ve Avustralya'daki Çinli gazetecilerin rastgele üstlerini arayıp taciz ettiğinden bahsetmeye gerek yok.

Avustralya ve Japonya da bu hafta, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Çin'e karşı bir "Hint-Pasifik NATO" oluşturma stratejisinin gerçekleştirilmesine yönelik önemli bir adım olarak algılanan ikili bir savunma paktı üzerinde fikir birliğine vardı. Dolayısıyla, ekonomik bağları silah gibi kullanmak konusunda hangi tarafın suçlanması gerektiği çok açık.