ByteDance'ın zorlu sınavı

ByteDance'ın zorlu sınavı

ByteDance şirketi Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) bir felaket ile karşı karşıyayken onun yan kuruluşu olan TikTok ise yine bu ülkede ya yasak ya da zorla ele geçirilme tehdidi ile başa çıkmaya çalışıyor. Şu anda Çin'de de ByteDance hakkında çok fazla tartışma var. Büyük bir ülkenin baskısı altında kalan küçük bir şirketin seçim yapması gerçekten zor.

ByteDance yöneticisi Zhang Yiming ve tüm şirket şimdi benzeri görülmemiş zor zamanlar geçiriyor olmalı. Pazarlama uzmanı ya da olmamamıza karşı şirketlere referans olması için kimi fikirler ByteDance yönetimi ile paylaşılmalıdır.

TRUMP'TAN KORKMAMAK GEREKİYOR

Her şeyden önce ABD Başkanı Trump'ta korkmamak gerekiyor çünkü bu kişi tamamen kazanç odaklı düşünüyor. Bugünlerde ise tek endişesi seçimlerden yeniden zaferle ayrılmak. Bu gibi insanlar her zaman anlık kazançlar ya da kayıplar karşısında rotasını kaybedebilir.

Şunu düşünmek gerekli: Trump şimdi en çok neyi istiyor ve en çok neden korkuyor? İstediği şey TikTok üzerindeki baskıyı istediği şekilde sona erdirmek. ABD lideri ise en çok bu konu üzerinden kendisine dönük bir eleştiri dalgasından endişe ediyor.

Trump'ın mutlu sona ulaşması için ByteDance'ın mutlak iş birliği vazgeçilmezdir. TikTok, ABD hükümetiyle yüzleşmek için ayağa kalkamasa da kritik anlarda önemli ayrıntılar üzerinden şaşırtıcı derecede hareket edebilir. Böylesi bir senaryo hayata geçerse bir dereceye kadar Trump karşısında inisiyatif kazanmak mümkün olacaktır.

HEM RİSK HEM DE FIRSATLAR VAR

Bir sürpriz mümkün mü? Sanırım ancak ByteDance zayıflık gösteriyor. Ortaya çıkan bu durum Trump'ın konuya tam anlamıyla hâkim olduğu ve şirketin tamamen bastırılacağı yönündeki algıyı güçlendirdi. Şimdilerde çoğu aktör Trump'ın zorbaca da olsa TikTok'u düşük bir fiyatla satın alabileceğini düşünüyor. Amerikalılar Microsoft'un TikTok'u satın almasının nihayetinde başarılı olacağına inanma eğiliminde. Microsoft'un da bunu gerçekleştirmek için güçlü bir isteği var. Böylelikle Trump, Çinlilerden servet kopartarak Microsoft'u kurtardığı görüntüsünü çizebilir.

Mevcut tablo aynı zamanda bir fırsat da sunabilir. Amerikan toplumu Microsoft'un satın almasını ne kadar bekler ve Trump ne kadar çok övünürse, ByteDance'in kendi çıkarlarına yapışması o kadar fazla olur.

KAPATMAK ZAFER OLMAYACAKTIR

TikTok davasında, Trump yönetimine karşı artan bir kamuoyu görüşü var ve platformun kapatılması Washington'ın istediği bir zafer değil. Zira kapatma kararı ABD'nin liberal demokratik ideallerine bir darbe olacaktır ve çok sayıda Amerikalı genç kullanıcı böylesine bir durumda öfke seline kapılır. Bütün bunlar ByteDance şirketinin elindeki silahlar olacak.

Son olarak, bu dünyada iktidara ek olarak kurallar ve ahlaki normların da olduğu unutulmamalıdır. Trump'ın güç kullanımı kuralları ve ahlaki ilerleri alt etmiş görünse de başkanlık seçimlerine yalnızca üç aydan az süre kaldı. İnsanların aklında ise hala kurallara ve ahlaka dair inanışlar mevcut. Trump bu dikkatsizliği ile oy kaybedebilir ve ByteDance ile Trump geriliminde gelecekte kimin kimi şaşırtacağını söylemek hâlâ zor.

Kaynak: Global Times