Büyükelçi Chen Hai, Çin-Myanmar ilişkilerini yorumladı

Büyükelçi Chen Hai, Çin-Myanmar ilişkilerini yorumladı

Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in cuma günü Myanmar'a yapacağı ziyaret 2020 yılının ilk yurtdışı ziyareti olacak. 19 yıl aradan sonra gerçekleşecek ziyaret neden bu kadar önemli? Çin-Myanmar ikili ilişkileri nereye gidiyor? Çin'in Myanmar Büyükelçisi Chen Hai, bu soruları Global Times gazetesi için yanıtladı. Sizler için alıntılıyoruz:

Soru: Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Myanmar'a yaptığı devlet ziyaretiyle ilgili biraz ayrıntı verebilir misiniz?

Yanıt: Çin ve Myanmar arasındaki mevcut düzenlemeler altında, Cumhurbaşkanı Xi'nin gezisinin en önemli noktaları şöyle olacak:

Birincisi, Başkan Xi, Myanmar'ın Başkanı Win Myint tarafından düzenlenen birkaç devlet etkinliğine katılacak, Myanmar'ın Devlet Danışmanı Aung San Suu Kyi ile görüşmeler yapacak, Suu Kyi'nin ev sahipliğinde bir ziyafete katılacak. Myanmar hükümeti, ordusu, parlamentosu, siyasi partileri ve sivil idare ile bir araya gelinecek.

İkincisi, Xi ve Myanmar hükümet yetkilileri, Çin ile Myanmar arasında diplomatik ilişkilerin 70. yıl dönümünü ve Çin-Myanmar Kültür ve Turizm Yılı'nın açılış törenini kutlayan etkinliklere birlikte teşrif edecekler.

Üçüncüsü, bölgesel iş birliğini kapsayan çeşitli anlaşmalar imzalamaları bekleniyor.

Soru: İki ülke, Çin tarafından önerilen Kuşak ve Yol İnisiyatifi (BRI) çerçevesinde, Çin-Myanmar Ekonomi Koridoru iş birliğini nasıl artıracak?

Yanıt: İki ülkenin liderleri BRI çerçevesi ve koridor altında iş birliği konusunda fikir birliğine vardı. Xi'nin ziyaretini bir fırsat olarak ele alan Myanmar stratejik bağlantıları güçlendirecek, bir dizi belge imzalayacak ve ekonomik projelerde ilerlemeyi destekleyecek.

Soru: Myanmar, Çin'in sınır komşularından bir tanesidir. Çin, komşu diplomasisinde her zaman "dostluk, samimiyet, karşılıklı yarar ve kapsayıcılık" ilkelerini ön planda tutmuş büyüklüklerine bakılmaksızın ülkelerin eşitliğini desteklemiştir. Çin-Myanmar ilişkisini bu açıdan nasıl yorumlarsınız?

Yanıt: İstikrarlı ve barışçıl bir bölgenin desteklenmesi Çin ve Myanmar'ın ortak beklentisidir. Çin, dostluk, samimiyet, karşılıklı yarar ve kapsayıcılık fikirleri altında Myanmar ile dostane ilişkileri savunuyor.

Son yirmi yılda, Çin-Myanmar ilişkileri, kazan-kazan iş birliğine örnek teşkil ederek karşılıklı saygı ve güven temelinde gelişmeye devam etmiştir. Son yıllarda, iki taraf sık sık üst düzey karşılıklı ziyaretlere ve dinamik insana temaslara şahit olmuştur. Her düzeyde yakın temas, iletişim, değişim ve iş birliği görülmüştür.

Cumhurbaşkanı Xi, "Büyük ülkeler gibi hegemon gibi davranmak yerine küçük ülkelere eşit muamele etmeleri gerekir. Çin, adalet, dostluk ve ortak çıkarları sürdürmeye devam edecek." diyerek samimiyetin önemini göstermişti.

Şu anda Çin ve Myanmar, BRI ve Çin-Myanmar Ekonomik Koridoru'nu geliştiriyor. Myanmar'ın kalkınma planı ve talebine göre Çin, eğitim, sağlık ve yoksulluğun azaltılmasına yönelik projeleri teşvik ediyor. Myanmar'daki tarım, turizm ve altyapı alanındaki iş birliğini güçlendiriyor. Çin, kendi ulusal koşullarına uygun bir kalkınma yolunda Myanmar'ı ve Myanmar'ın egemenliğini koruma çabalarını destekleyecektir. İki taraf Birleşmiş Milletler ve Doğu Asya iş birliği gibi çeşitli vesilelerle birbirlerini her zaman güçlendirdiler. Çin-ASEAN Serbest Ticaret Bölgesi ve Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklığın kurulmasında koordinasyonu sürdürdüler.

Soru: İki ülke arasındaki iş birliği fırsatlarını nasıl görüyorsunuz?

Yanıt: Cumhurbaşkanı Xi, ortak zorluklarla yüzleşmenin ve parlak bir geleceğe doğru yürümenin sadece ekonomik ve teknolojik güce değil, aynı zamanda kültürel medeniyetin gücüne de ihtiyacımız olduğuna dikkat çekti. Dağlar ve nehirler ile birbirine bağlanan Çin ve Myanmar benzer tarihsel yollardan geçti. Gelecek için aynı rüyayı sürdürdü. İleride, dünyanın nereye gittiğini görmeli, zamanların trendine uymalı ve iki halkın daha iyi bir yaşam sürmesini sağlamalıyız.

İki taraf 2020'yi Çin-Myanmar Kültür ve Turizm Yılı olarak belirlemeye karar verdi. Kültür ve turizmin bir araya gelmesiyle, insanlar arasındaki karşılıklı anlayış ve dostluk geliştirecektir.