Büyük Körfez Bölgesi'nin entegrasyonu kritik önemde

Büyük Körfez Bölgesi'nin entegrasyonu kritik önemde

Çin'de düzenlenen Merkezi Ekonomik Çalışma Konferansı (CEWC) ülkenin sağlam ekonomisi ve sürdürülebilir büyümesi sayesinde Hong Kong'un desteklenmeye devam edeceği duyurdu. Konferans Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin uluslararası finans merkezi statüsünün de korunması çağrısında bulunurken, Çin 1,4 milyar nüfusu ile Hong Kong'un gelişiminin en büyük ve güvenilir kaynağı olmaya devam edecek.

BÜYÜK KÖRFEZ BÖLGESİ ENTEGRE EDİLECEK

CEWC'ye göre, merkezi hükümet bölgesel kalkınma planını hızlandıracak, Guangdong-Hong Kong-Macao Büyük Körfez Bölgesi'nin inşaatını ilerletecek, finansal reformu hızlandıracak ve sermaye piyasasında düzenlemeler yapacak.

Bu önlemler aynı zamanda Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin gelişiminin yönünü ve yapılması gereken değişiklikleri göstermektedir.

Büyük Körfez Bölgesi'nin inşası sadece daha üst düzey kalkınmayı getiren yeni bir reform ve açılış sürecinin önünü açmakla kalmayacak, aynı zamanda ulusal gençleşmeyi de teşvik edecektir. Bu nedenle, Guandong olmak Büyük Körfez Bölgesi'nin entegrasyonu ulaşılması gereken önemli hedeflerden biri haline geldi.

HONG KONG İHTİYAÇ OLDUĞU HER ŞEYE SAHİP

Büyük Körfez Bölgesi inşaatında, Hong Kong uluslararası finans merkezi olmasının avantajlarını "yüksek hızlı" kalkınma trenine binebilir. Bu da Hong Kong'un ekonomik dönüşümüne yardımcı olacak ve aylarca süren şiddetli gösteriler nedeniyle ortaya çıkan kayıpları telafi etmesini sağlayacaktır.

Dünyanın üç büyük finans merkezinden biri olan Hong Kong, yeni fırsatları yakalamak ve küresel finans merkezi statüsünü güçlendirmek için ana kara ile iletişimini hiç durmaksızın geliştirmelidir.

Hong Kong, finansal hizmetlerini güçlendirmek, daha fazla sermaye ve özellikle uluslararası sermaye çekmek için ihtiyaç duyduğu her şeye sahiptir.

Kaynak: China Daily