Büyük ittifak körfezde bir araya geldi

Büyük ittifak körfezde bir araya geldi

Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya ve İran'ın Hint Okyanusu ve Umman Körfezi'ndeki ortak deniz tatbikatı bugün başladı. İran'ın yarı resmi haber ajansı Tesnim'in haberine göre, İran, Rusya ve Çin donanmalarının Hint Okyanusu'nun kuzeyi ve Umman Denizi'nde 17 bin kilometrelik alanı kapsayan bölgede düzenledikleri tatbikat 4 gün sürecek.

"Deniz Emniyet Kemeri" adı verilen tatbikata ilişkin açıklama yapan İran Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcısı ve tatbikatın sözcüsü Gulam Rıza Tehani, uluslararası deniz ticaretinin güvenliğinin güçlendirilmesi, korsanlarla mücadele, deniz terörizmi, arama kurtarma alanlarında bilgi değişimi ve taktik operasyonlarda tecrübe aktarımı gibi konuların tatbikatın başlıca hedeflerinden olduğunu belirtti.

İran'ın devrimden sonra Rusya ve Çin ile ilk kez bu düzeyde ortak bir tatbikat düzenlediğine dikkati çeken Tehani, "Bu tatbikat, İran, Rusya ve Çin arasındaki ilişkilerin manidar düzeye ulaştığını göstermektedir. Bu süreç gelecek yıllarda da devam edecek." dedi.

RUS UZMAN KORYBKO TATBİKATI DEĞERLENDİRDİ

Konuyla ilgili bir diğer dikkat çekici açıklama ise Rus Uzman Andrew Korybko'dan geldi. Çin merkezli China Daily gazetesine konuşan Korybko, "Çin ve Rusya'nın İran ile askeri iş birliği Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden ötürü ortaya çıkmadı. Çin'in Suudi Arabistan'da drone fabrikası açması veya Suudi Arabistan Kralı Selman'ın Moskova'ya yaptığı ziyaret ardından imzalanan silah anlaşması Riyad'la askeri ilişkilerin güçlenmesine bazı katkılarda bulundu." diyerek ülkeler arasında oluşan diyalog ve ilişkilerin süreci nasıl yönlendirdiğini dile getirdi.

Öte yandan Korybko, İran'la ortak deniz tatbikatlarının kısmen, Tahran'ın körfezdeki rakiplerine karşı denge politikası uygulamak istemesi ile de ilişkili olabileceğini söyledi.

Bununla birlikte, Çin ve Rusya'nın ortak deniz tatbikatlarına katılımının ABD'ye karşı bir mesaj içerdiğini söyleyen Korybko, "ABD'nin bölgede yaratmak istediği baskın güce karşı oluşmuş bir koalisyonun güç gösterisi bu tatbikat ile deklare edilmiş oldu." açıklamasında bulundu.

Dostlarını çoğaltmak ve ana düşman olarak tanımladığı ABD'yi yalnızlaştırmak isteyen İran da eylül ayında körfez ülkeleri ile ortak bir platform kurma çağrısında bulunmuştu.