“Bu hastalığın şifası dışarıda değil”

“Bu hastalığın şifası dışarıda değil”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hastalığın pençesinde. Bu hastalık sadece yeni tip koronavirüsten değil aynı zamanda hükümetin onunla başa çıkma yönteminden kaynaklanıyor.

Normal ve sağlık bir hükümet, böylesine ülke çapındaki bir kriz karşısında sorunun kökenine tereddüt etmeden iner ve çözüm için detaylı bir siyaset üretir. Buna karşın Amerikan hükümeti farklı bir yol seçti: Salgınla başa çıkmak için sınırların dışına çıkan ABD, Çin kendi hastalığının tedavisi için suçlamaya başladı.

ABD SUÇLAMALARI DEĞİŞTİRSE DE GERÇEKLER ORTADA

ABD Başkanı Donald Trump, çarşamba günü sosyal medya üzerinden yayımladığı mesajda "Çin devasa ölçüde bilgi kirliliği kampanyasına bağladı çünkü başkanlık yarışını kazanmak için uykucu Biden'a muhtaç. Böylece ben gelene kadar yaptıkları gibi ABD'yi parçalamaya devam edebilirler." ifadesini kullandı.

ABD lideri, yönetimi ve kimi politikacılar yeni tip koronavirüsün başlangıcından bu yana Çin'e dair temelsiz suçlamalarına hız verdi. Çin virüsten kendi insanlarını korumaya çalışırken ve bu konuda bilgileri ocak ayının başında paylaşarak alarm sesini yükseltirken Amerika, bu ülkeyi "Wuhan virüsü" adını verdiği konuda bilgi saklamakla suçladı.

Çin, yeni tip koronavirüsü sadece 2 ay içinde kontrol aldığında ise Amerika bu kez, virüsün Wuhan'daki bir laboratuvardan sızdığını savundu ve hatta yeni tip koronavirüse karşı etkili hiçbir önlem almayan Washington, Beijing yönetiminden tazminat talep etti. Geldiğimiz nokta da virüsle savaştaki tecrübelerini Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uluslararası kurumlarla paylaşan ve takdir gören Çin, Amerika tarafından küresel etkisini genişletmek için organizasyonları kullanmakla, manipüle etmekle suçlanıyor.

YANLIŞ TEŞHİS FELAKETE YOL AÇAR

Çin'i suçlamak Amerika'nın salgınla mücadele için reçetesi mi? Kesinlikle hayır.

ABD'de yeni tip koronavirüs vaka sayısı 1,5 milyonu, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 90 bini aştı ki Trump bunu "onur nişanı" olarak kabul ediyor. ABD hükümetinin ilk amacı, yeni tip koronavirüsle mücadeledeki başarısızlığı perdelemek. Bu bağlamda ABD vatandaşlarını hatanın Çin'in yaptığı hatanın salgının ülkede başlamasına neden olduğuna inandırmak istiyor. ABD'nin salgını kontrol almaktaki başarısızlığı ekonomi üzerinde muazzam bir baskı yarattı ve bu durum da Beyaz Saray yönetiminin stresini artırıyor. Çin suçlamak Amerikan yönetimi için iç kamuoyundaki dikkatleri dağıtmaya hizmet edecek.

REÇETE ÜLKE İÇİNDE

Çin'i suçlamak ikinci olarak yaklaşan seçim kampanyasına yardım olacak. Çin, ABD seçimlerinin her zaman sıcak başlıklarından biri olagelmiştir. Yeni tip koronavirüs vesilesiyle Çin tartışmaları daha da hararetlenecek. Seçimlerde yarışan her iki aday da Çin'i bu nedenle suçlama eğilimi gösteriyor.

Amerikan yönetimi, üçüncü olarak yeni tip koronavirüs krizini Çin'i kuşatmak için fırsat olarak görüyor. Washington yönetimi, Çin'i suçlayarak küresel etkisini devam ettirmek niyetinde. Buna karşın Amerika'nın "sorumlu güç" imajı her geçen gün kaçınılmaz şekilde eriyor. Zira Amerika, ne söyleyeceğini seçebilir ama sahadaki gerçekleri değiştirebilecek şansa sahip değil.

Reçeteyi yurt dışında aramayın. ABD'nin hastalığının tedavi yine ülke içinde.

Kaynak: CGTN