BRICS çok taraflı anlaşmalar ve daha fazla temsil istiyor

BRICS çok taraflı anlaşmalar ve daha fazla temsil istiyor

11. BRICS zirvesi üye ülkelerin yoğun görüş alışverişlerinin ardından Brasilia Deklarasyonu'nun yayımlanması ile sona erdi. Belgede BRICS üyeleri Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'nın uluslararası meydan okumalara birlikte karşı koyma ve stratejik partnerliği pekiştirme kararı aldığı vurgulandı. Kısaca, BRICS liderleri dünyaya dayanışma mesajı verdiler.

Son BRICS zirvesi dünyadaki geriye gidişin ve tahmin edilemeyecek zorlukların tecrübe edildiği bir atmosferde gerçekleşti. Batı ülkelerinin BRICS'e karşı takındığı tek taraflı politika Brezilya ve Hindistan'ın dış politikalarını yeni duruma uyarlamaya teşvik ediyor.

BRICS İŞ BİRLİĞİNE HAZIR

Dünya henüz 2008 finansal krizinin şokunu atlatabilmiş değil. Aksine, dünya çapında bölünmüşlüğün artması ekonomik büyüme ve iş birliği koşullarını ortadan kaldırıyor. 2019'un ilk yarısında Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika'da yeni hükümetler kuruldu ve bu hükümetler iç ve dış politikalarını yeniden düzenlediler. Buna karşın BRICS'in son zirvesi örgüte üye ülkelerin yeniden iş birliğine hazır olduklarını gösterdi.

Brasilia Zirvesi, BRICS üyelerinin dünyaya güven bir şekilde çok taraflılık ve küresel yönetim reform konusunda uzlaşmasına yardımcı oldu. Zirvenin, gelişmiş ülkelerin kendi çıkarlarını dayatmak için korumacılığa ve tek taraflılığa yöneldiği zamanlara denk gelmiş olması önemli.

KAPSAMLI REFORM ZAMANI

Birleşmiş Milletler 'in 75. yaşını kutlayacağı 2020 yılına gelirken BRICS ülkeleri kapsamlı reformlarına hız vermeli ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki temsil kabiliyetlerini artırmalıdır.

Brasilia zirvesi, dengeleyici bir unsur olarak BRICS ülkelerinin daha sağlam bir büyüme elde etmek için açıklığı ve yeniliği teşvik etmesinin önemini vurguladı. Son yıllarda, büyük ekonomiler arasında artan ticaret ve jeopolitik gerilimlerin yayılma etkileri nedeniyle BRICS ülkelerinin ekonomik büyüme beklentileri de inişe geçmişti. Bu zorluğun üstesinden gelmek için Brasilia zirvesi inovasyona dayalı kalkınmanın, bilimsel ve iş birliğinin önemini vurguladı.

BRICS ülkeleri, Dünya Ticaret Örgütü'nün küresel çok taraflı ticaret sisteminde çekirdek statüsünün korunmasını ve dünya düzeninin uluslararası hukuka dayanmasını şiddetle tavsiye ediyor. Uzun vadede, BRICS ülkelerinin diğer gelişmekte olan ekonomilerle ve gelişmekte olan ülkelerle birlikte çalışarak insanlık için ortak bir geleceği olan bir topluluk oluşturmalarına yardımcı olacak.

Kaynak: China Daily