Brexit'in yarattığı belirsizlik sürüyor

Brexit'in yarattığı belirsizlik sürüyor

İngiltere eski başbakanı Theresa May, Brexit sürecini tamamlamadan sonra haziran ayında istifa etti. Boris Johnson'ın Muhafazakâr Parti kararıyla yeni Başbakan olarak seçildi. Ancak, Brexit'in getirdiği belirsizlikler Johnson'ın göreve gelmesinden bu yana daha büyük bir artış göstermiş durumda.

Johnson göreve başlar başlamaz, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) 31 Ekim'de veya öncesinde ayrılacağını vurgulamıştı. İrlanda'nın "Backstop" (nihai sınır anlaşması) konusunda geri adım atmayan Johnson, İngiltere ve İrlanda arasındaki sınırın açık kalmasını istiyor.

Ancak Brüksel, anlaşmanın müzakere edilemez olduğunu öne sürerek "Backstop" konusunu yeniden müzakere etme fikrini reddetti. Bu, İngiltere'nin ekonomisi için felaket olabilecek anlaşmasız bir Brexit'e doğru gidileceği anlamına geliyor.

MUHAFAZAKÂR PARTİ BÖLÜNEBİLİR

Ayrıca, anlaşmasız bir Brexit, Muhafazakâr Partiyi daha fazla bölecek. Hatta Johnson'ın başbakanlığını tehdit edecek, çünkü bütün Muhafazakâr Parti vekillerinden bu konuda yeterli desteği göremiyor. İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise, parlamentoda Johnson aleyhine hareket etmeyi planlıyor.

Anketlere bakılacak olursa, Muhafazakâr Partinin olası bir erken seçimi kazanma şansı pek fazla bulunmuyor. Anlaşmasız bir Brexit, İskoç Ulusal Partisinin (SNP) 2021'den önce İngiltere'den bağımsızlık konusunda ikinci bir referandum talep etmesini de tetikleyebilir. İlgili yasalara dayanarak, İngiliz hükümeti, kurulmadan önce İskoç bağımsızlığına ilişkin referandum talebini kabul etmeli. Johnson, İngiliz hükümeti ile İskoçya arasındaki çelişkileri yoğunlaştıran böyle bir fikri reddediyor.

EKONOMİK KAYGILAR ARTIYOR

Brexit ikilemi, Britanya'da siyasi partiler ve sosyal gruplar arasındaki farklılıkları derinleştirdi. Ekonomik olarak, birkaç alanda olumsuz etki yarattı.

İlk olarak, sterlin, 2016 referandumundan bu yana yaklaşık yüzde 20 oranında değer kaybetti, sadece bu yılın mayıs ayından bu yana üç ayda yüzde 7'lik değer kaybı var. Değer düşüklüğüne uğramış bir İngiliz Sterlini İngiltere ihracatçıları için iyi olsa da, enflasyona ve emtia fiyatlarının yükselmesine neden olacaktır. Bu önemli bir uluslararası rezerv para birimi olarak Sterlinin uluslararası statüsünü zayıflatabilir.

İkincisi, İngiltere'deki ticari yatırım 2018'den bu yana düşüş eğiliminde. Bu yılın ilk çeyreğinde yatırımlar artmasına rağmen, Brexit'in yarattığı belirsizliklerden endişe duyan işletmeler yüzünden için ikinci çeyrekte tekrar düşüş görüldü.

Üçüncüsü, İngiliz ekonomisinin büyüme hızı, Euro bölgesi ve Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) gerisinde kaldı. Dahası, İngiltere Merkez Bankası, anlaşmaz bir Brexit durumunda, İngiltere'nin 2008 küresel mali krizinden daha ciddi bir durgunluğa girebileceğini söylüyor. 

Kaynak: China Daily